четвртак, 28.05.2020, 16:00 -> 16:40
Извор: РТС
Аутор: Ивана Милорадовић, дописница РТС из Лондона
štampajВелика Британија се постепено откључава, још је неизвесно када ће се моћи на пиво
У Великој Британији, која је апсолутни рекордер у броју заражених и преминулих у пандемији коронавируса, данас почиње нови програм "Тестирај и пронађи". Земља се полако "откључава", али нове мере прате и нова питања.
Велика Британија у јун улази као апсолутни рекордер у броју заражених и преминулих у пандемији коронавируса. До сада је тестирањем потврђено 267.240 случајева. Животе је изгубило чак 37.460 грађана.
Највећи број жртава ковида 19 бележи се у Енглеској, њих чак 33.362.
Упркос "закључаности" земље од 24. марта, број од 412 преминула у последња 24 сата није обећавајући.
Тестирај и пронађи
Но, протекли викенд, када су све плаже дуж ове острвске земље биле дупке пуне, указује да је време за "откључавање". Влада планира да то постепено учини до краја јула путем програма који почиње данас, и зове се "тестирај и пронађи".
Планира се да свако ко осети било које симптоме заразе коронавирусом, а најчешћи су повишена температура, сув кашаљ и привремени губитак чула мириса и укуса, позове специјалну телефонску службу и закаже тестирање.
Уколико су резултати позитивни, сваки грађанин је обавезан да посебној служби да податке о свим особама са којима је дошао у "близак контакт" тј. провео на раздаљини мањој од два метра дуже од петнаест минута без заштитне опреме.
Тада посебна служба ступа у контакт с тим особама и обавештава их да морају да буду тестирани и да је њихова грађанска дужност да буду у самоизолацији у наредних 14 дана. То укључује и потпуно асимптоматичне случајеве.
Тестирање и проналажење почиње у четвртак, 28. маја, у девет часова разовором са свим грађанима који су позитивно тестирани на коронавирус претходног дана. У посебној служби државног здравства на овом пројекту ради око 50.000 људи, укључујући и 7.000 лекара.
Проблеми
Главно питање је да ли ће се грађани самоизоловати уколико су позитивни на коронавирус. За сада је то грађанска дужност мада влада не искључује увођење самоизолације као законске обавезе и новчано кажњавање преступника уколико се тренутни принцип, који се ослања на грађанску свест и савест, не буде показао ефикасним.
Новинаре је посебно занимало шта се догађа уколико се неко срео са неким тајно или се бавио противзаконитим радњама. Одговорено им је да је здравствена служба "откривања" потпуно поверљивог типа, те да подаци дати тој служби не могу да буду коришћени у кривичним или грађанским парницама и поступцима, као ни у полицијским истрагама.
Обим ове операције постаје јаснији када се зна да је само јуче позитивно тестирано 9.000 грађана. Иако влада тврди да су постојећи капацитети службе довољни да покрију све случајеве, стручњаци сумњају у те тврдње.
Свако за себе
Пандемија коронавируса показала је у којој мери Уједињено Краљевство то више није откако је влада Тонија Блера крајем 1990-их децентрализовала државну управу. Наиме, овај програм примењује се само у Енглеској.
Шкотска, која броји тек 2.291 зараженог, има сопствене мере.
Потпуно другачији систем примењује Велс са 1.293 оболела, а сопствену регулативу има и Северна Ирска са незнатним бројем од 514 случајева.
Острво Вајт
Овај програм не треба бркати са посебним пилот-пројектом, који већ пар недеља траје на острву Вајт и који подразумева посебну мобилну апликацију помоћу које се прате друштвени контакти грађана.
Овај пројекат је од посебног значаја, јер на острву живи нешто више од 140.000 људи, те ће његови резултати бити својеврстан лакмус тест за остатак Британије.
Уколико се апликација на острву Вајт покаже успешном, тај приступ би могао да буде проширен на остатак земље мада заштитници људских права указују на могуће повреде приватности, које нису спорне у тренутном програму "тестирај и пронађи".
Откључавање
Од успеха најновијег владиног пројекта зависи и даље "отварање" земље. Од 1. јуна са радом поново почињу основне школе и мале радње. Више од половине родитеља не планира да пошаље децу у школу и тврди да за то "није довољно безбедно".
И даље је нејасно шта треба да буде отворено у средњим школама, јер је препорука владе да професори "остваре живи контакт" са предиспитним генерацијама, дакле са ученицима 10. и 12. разреда. Шта живи контакт подразумева није јасно, те различити директори различито тумаче обавезе професора.
Најзад, синдикати просветних радника, који се противе отварању школа, професорима и наставницима препоручују да се не враћају на посао и обећавају да ће чврсто стати иза тог њиховог права.
У општој конфузији, премијер Борис Џонсон саопштио је да, ако све буде текло по плану, пабови би требало да буду отворени половином јуна.
Ако ништа не буде помогло самодисциплини просечног Енглеза, идеја да ће за месец и по дана поново наручити пинту пива у омиљеном локалном пабу свакако хоће. Барем се тако нада премијер, за кога сматрају да зна да осети пулс нације.
Коментари