Џонсон разуме "очински инстинкт“ свог саветника, опозиција га дочекала на нож

Борис Џонсон је рекао да стоји уз свог саветника Доминика Камингса, који је под притиском јавности да поднесе оставку због свог путовања за време забране уведене због епидемије коронавируса. Према испитивањима јавног мњења, 68 одсто нације сматра да је Камингс прекршио правила "закључавања".

Велика Британија и даље носи црну титулу европског шампиона по броју жртава пандемије коронавируса.

Међутим, назире се бледо светло на крају тунела у којем се земља налази откако је закључана 24. марта. Према подацима владе, број дневних тестова достигао је 177.000 и, упркос томе, број забележених смртних случајева наставио је да пада.

У недељу, 24. маја, забележен је до сада најнижи дневни број преминулих – њих 118. Од четврт милиона до сада регистрованих случајева заразе, животе су изгубила 36.793 грађанина или око 14 одсто заражених.

У светлу оваквих благо охрабрујућих података, влада Бориса Џонсона планира да од 1. јуна поново отвори основне школе и мање радње. И у тренутку када се чинило да је Даунинг стрит на прагу да преброди једну од највећих здравствених криза у историји ове државе, капију ове затворене улице, резервисане само за премијера, министра финансија и њихове породице, потресао је истински политички земљотрес.

У епицентру је једна од најомраженијих политичких фигура Велике Британије, један од архитеката Брегзита и премијеров блиски пријатељ и лични саветник Доминик Камингс.

Камингс се уопште не труди да се допадне нацији 

Оно што је Стив Бенон био за Американце, Доминик Камингс је за Британце, који га доживљавају као истинску сиву еминенцију, која, иако за њу нико није гласао, тихо вуче све политичке конце из потаје. Сам Камингс уопште се не труди да се допадне нацији. Још као студента историје на Оксфорду, професори су га поредили са француским револуционарем Робеспјером.

Истичући да "пршти од идеја, сумњичав према буквално сваком ставу и одлучан да сруши све што не функционише". Такве прогнозе су се и обистиниле. Камингс је данас званично један од архитеката Брегзита и главни стратег како те кампање, тако и кампање којом је Борис Џонсон освојио надмоћну парламентарну већину прошлог децембра.

Овај контроверзни политички аналитичар, каријеру је почео у Јељциновој Русији. Наставио ју је као шеф кабинета Мајкла Гоува у време када је био министар образовања у влади Дејвида Камерона. У то време написао је есеј "Размишљања о образовању и политичким приоритетима" у којем се залагао за трансформисање Британије у "меритократски технополис". Чувени новинар Гардијана Патрик Винтур идеју је описао као "лудачку, лошу или бриљантну, а можда све то заједно".

Камингс никада није умео да се уједе за језик. Главног британског преговарача са Европском унијом и министра за Брегзит Дејвида Дејвиса описао је као "глупог као ноћ" и "лењог као лења буба". Идеју лидера либералдемократа Ника Клега о бесплатним школским оброцима окарактерисао је као "шкработину на полеђини кутије цигарета". Дејвид Камерон описао га је као каријерног психопату.

Но, Камингс је у Гоуву стекао тесног сарадника, а касније у Борису Џонсону правог пријатеља. То пријатељство могло би да стави тачку на садашњу британску владу. О чему је реч?

Заражени у исто време 

Наиме, Борис Џонсон и Доминик Камингс заражени су коронавирусом у отприлике исто време. Камингс је званично ушао у самоизолацију 30. марта – седам дана по закључавању земље. Но, већ дан касније сео је са супругом и сином у ауто и одвезао се код родитеља на сам север Енглеске, у Дарам, чак 376 километара далеко од престонице.

Ускоро се разболела и његова супруга. Но, већ 12. априла, Камингс је фотографисан у шетњи око оближњег замка.

По окончању самоизолације вратио се у Лондону где је током априла учествовао у састанцима владе да би крајем месеца поново био виђен у родном граду. Према испитивањима јавног мњења, 68 одсто нације сматра да је Камингс прекршио правила "закључавања" и да треба да поднесе оставку.

Но, на конференцији за новинаре у недељу, премијер Џонсон чврсто је стао иза свог саветника. Објаснио је да је разговарао са Камингсом и да разуме "његов очински инстинкт" који га је навео на путовање преко целе државе. Џонсон је истакао да Камингс није прекршио ниједно правило указујући на веома нејасну реченицу из владиних смерница по којој родитељи треба да се придржавају правила "до мере до које је то изводљиво".

Новинари су засули премијера лавином примера родитеља који нису могли да виде болесну децу, истичући изнад свега пример тринаестогодишњег Исмаила Мухамеда Абдулвахада, чијој најужој породици није било дозвољено да прекине самоизолацију и присуствује младићевој сахрани.

Неубедљиву и на моменте муцаву Џонсонову одбрану Камингса, опозиција али и владајући конзервативци дочекали су на нож.

Шта је важније: опстанак Камингса или целе владе 

На сајту државних службеника одмах по окончању конференције за новинаре појавила се реченица: "Видите са каквим извртачима истине ми радимо." Реченица је нестала неколико минута касније, али ју је заменила осуда лидера лабуриста Кира Стармера: "Премијер је био на испиту и пао је."

Са њим се слаже велика већина посланика свих политичких боја. Сви се питају како може бити поверења у ову владу ако Камингс остане на својој функцији. Дакле, покушај Бориса Џонсона да Доминику Камингсу дâ људско и родитељско лице неславно је пропао.

Проблем расте геометријском прогресијом из часа у час. Нови испит за премијера је већ у понедељак, када поново стаје пред новинаре. Мораће да извага шта је важније: опстанак Камингса или целе владе. Што дуже чека, шансе са опстанак кабинета делују све мање.

среда, 20. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње