Читај ми!

У Војној болници Карабурма лечили пацијента коме су два пута пресађена плућа, а борио се и са ковидом

У Војној болници Карабурма више нема слободних места. Данима колико приме, толико и опусте пацијената. Поред великог броја заражених о којима запослени свакодневно брину, скоро су имали и несвакидашњи случај. У тој здравственој установи лечили су и пацијента коме су два пута пресађена плућа, а борио се и са коронавирусом.

Командант ове здравствене установе доцент Иво Удовичић објашњава да је то раритет, јер је то један од ретких примера у свету да су пацијенту два пута пресађена плућа.

"Имали смо пацијента који је примљен код нас пре двадесетак дана, два пута трансплантирана плућа и то је био велики изазов за све нас. Ми смо морали њега да лечимо мултидисциплинарно. Ту је посебан проблем, они су на тројној јакој имуносупресивној терапији и ту смо били забринути – не смемо му укидати имуносупресивну терапију да не би одбацио орган, а морамо ојачати имунитет да би се избрио с вирусом", каже Удовичић.

Истиче да је, на срећу, тај пацијент завршио лечење у Војној болници Карабурма и сада је на ВМА на даљем опоравку и да је добро.

Наглашава да је Војна болница Карабурма од почетка овог таласа, од почетка јануара, пуна.

"Ситуација је таква да све оно што у току дана отпустимо, толико пацијената и примимо. Велики је притисак и на јединицу интензивне неге. Овај талас се неће мерити по броју новозаражених пацијената, овај талас ће се памтити и мерити по броју оних који су хоспитализовани, оних који су у јединици интензивне неге и, нажалост, по броју преминулих", истиче Удовичић.

Наводи да је од почетка таласа у тој болници углавно старија популација – просек година је преко 70.

"То захтева заиста велике напоре медицинског кадра око неге ових пацијената", додао је Удовичић.

Ту су пацијенти од 55 до 95 година, а Удовичић каже да су сви они углавном с тешком клиничком сликом.

"То су пацијенти који имају доста придружених болести, овај вирус погоршава њихове придружене болести самим тим што изазива пнеумонију и системску болест", наводи доктор и додаје да је посебно тешка нега тих пацијената.

Поред тога, како каже, пацијенти у претходном периоду нису имали прилику да контролишу своје болести. "Заиста, ситуација је тешка и забрињавајућа", наглашава он.

Удовичић објашњава да како вирус мутира, вакцина с временом слаби, а она посебно слабије делује на старије пацијенте с другим коморбидитетима.

"Интензивна нега је пуна, то су углавном старији пацијенти са доста придружених болести. Сада нам је број вакцинисаних и невакцинисаних у интензивној нези пола–пола, а што се тиче остатка болнице, увек боље пролазе они који су вакцинисани", додаје Удовичић.

Говорећи о стелт омикрону, каже да већ знамо да је заразнији, али да изазива сличну клиничку слику као и омикрон.

Наглашава да је опет на удару старија популација, јер се код млађих људи овај вирус понаша као вирус група.

"Али ми то не можемо да схватимо олако, јер се у старијој популацији понаша као опасан вирус", истиче Удовичић.

На питање шта очекује да ће се десити после стелт омикрона, нова мутација или смиривање ситуације или крај, Удовичић каже да смо видели да вирус мутира, али да сматра да он исцрпљује свој и еволутивни и биолошки потенцијал и да прелази у блаже форме.

"Наравно, морамо у сваком тренутку бити опрезни да нас не изненади", закључио је Удовичић.

уторак, 08. октобар 2024.
14° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи