Благи пад броја новозаражених, за неколико дана више информација о омикрону
Од почетка пандемије у Србији је укупно регистровано 1.257.025 позитивних случајева, тестирана је 6.830.241 особа. Од последица инфекције преминула су 11.744 ковид пацијената, а проценат смртности је 0,93.
Стигао нови контингент Фајзерових вакцина
Преминуле четири особе у Чачку
У протекла 24 сата преминула су четири пацијента чачанске болнице - 3. М. (1936) из Лучана, М. М. (1959) из Ивањице, Д. М. (1955) из Чачка, и Б. М. (1947) из Ивањице - сви позитивни на коронавирус.
У болнице је смештено 75 пацијената, у респираторном центру 10, док је на респиратору један пацијент.
У протекла 24 часа примљено је седам пацијената, а отпуштено девет. На одељење гинекологије смештена је и једна породиља позитивна на ковид 19.
Од 191 узорка из Чачка позитивних је 31, из Горњег Милановца од 86 узорака позитивних је 14, из Лучана од 36 узорка позитивних је осам и из Ивањице од 53 узорка позитивних је шест. Укупно 59 позитивних од 366 узорака у Моравичком округу.
На јучерашњи дан било је 346 вакцинисаних, од тога је 26 примило прву дозу, 77 је ревакцинисано, а 243 особе су примиле трећу дозу вакцине.
У пријемно-тријажној амбуланти Опште болнице Чачак, са симптомима и знацима ковид инфекције било је 65 прегледа, од чега 26 првих.
Кон: Медицински део тражио 24-часовне ковид пропуснице
Епидемиолог Предраг Кон изјавио је да је на седници Кризног штаба медицински део био за увођење 24-часовних ковид пропусница, али да је то одбијено с образложењем да су досадашње мере дале резултате и да не треба ништа даље радити.
Гостујући на ТВ Танјуг, Кон је нагласио да 24-часовне ковид пропуснице разрешавају много тога о чему на седници није било речи, као што су скијалишта и Нова година и да је управо то разлог што треба веома озбиљно размишљати о њиховом увођењу.
Кон је истакао да је постигнуто синергетско деловање увођењем ковид пропусница од 20 сати паралелно са продужавањем распуста.
"Ту је практично број заражених пао за пола. Немамо даљег пораста у школама, што је јако добар знак и бројеви ће падати и даље", рекао је Кон.
Додао је да остаје чињеница да ће наши људи из иностранства долазити за време католичког божића и да ће донети вирус.
"Не знам да ли ће донети омикрон, не призивамо га, али и то је могуће и евентуално вирус грипа који се појављује", рекао је Кон.
Указао је да још увек нема чврстих података да ли имунинетет стечен прележаном болешћу или имунизацијом довољан за нови сој омикрон и да ћемо морати да сачекамо праве податке о новој варијанти вируса.
"На основу неких прелиминарних изјава, на пример из Израела, очекује се да је вакцинација довољна и за омикрон. У Јужноафричкој Републици је дошло до убрзања преноса и доминације тог соја вируса, али нико не каже да је тежа клиничка слика ии да је болест тежа", истакао је Кон.
Кон је седницу Кризног штаба назвао конструктивном, рекавши да су сви изнели своје аргументе.
"Имамо смиривање које ће трајати још најмање две недеље, а можда и дуже. Зато је одржавање распуста, као и раније, била коначна одлука", поручио је Кон.
Омикрон регистрован и у Грчкој, путник неколико пута био негативан на тесту
Први случај новог соја коронавируса омикрон забележен је у Грчкој, саопштио је министар здравља Танос Плеврис.
Према његовим речима, у питању је грчки држављанин који је дошао из Јужне Африке и сада се налази на Криту.
"Предузете су све неопходне мере по упутству Службе за јавно здравље Грчке", рекао је Плеврис, пренео је Катимерини.
Грчки јавни сервис пренео је да је први случај омикрона забележен у граду Ханији.
Инфицирани путник стигао је у Грчку 26. новембра, а на аеродрому је урадио брзи тест и био је негативан.
Међутим, дан касније, оболели је почео да осећа благе симптоме, али је сваки дан на брзом тесту био негативан.
Ипак, 29. новембра, резултат на брзом тесту је био позитиван, па је урадио пи-си-ар тест који је потврдио инфекцију.
Овог јутра потврђено је да је реч о омикрону, а председник Службе за јавно здравље Грчке Теоклис Заутис рекао је да су сви његови контакти и даље негативни.
У српским срединама на Косову и Метохији joш један смртни случај
У српским срединама на Косову и Метохији, током јучерашњег дана тестирано је 130 особа, а новозаражене су 32 особе, саопштили су надлежни.
Од последица заразе преминула је још једна особа. Од почетка епидемије у српским срединама регистровано је 186 смртних случајева од ковида 19.
У Пчињском округу 39 нових случајева заразе
Према новим подацима Градског штаба за ванредне ситуације у Врању, на коронавирус претходног дана тестирано је 316 особа са територије Пчињског округа. Анализе су показале да је 39 особа заражено коронавирусом.
Од овог броја 24 су из Врања, пет из Сурдулице, по три из Владичиног Хана и Босилеграда и по две из Трговишта и Бујановца.
У ковид амбуланти у Врању током јучерашњег дана обављено је 180 прегледа, од чега је 75 првих.
У ковид болницама Здравственог центра Врање хоспитализовано је 67 пацијената, сви су позитивни на коронавирус и са упалом плућа, док кисеоник прима 47 пацијената. На болничко лечење примљено је пет пацијената, а отпуштена су два.
Смањен број прегледа у Дому здравља Палилула, упола мање ковид позитивне деце
"У односу на претходних неколико недеља и нама је смањен број прегледа у ковид амбуланти и упола је мањи број ковид позитивне деце, али имамо тренутно доста респираторних инфекција горњих и доњих дисајних путева, као и стомачног вируса", додаје Јовановићева.
Истиче да су клиничке слике сличне као код коронавируса, па свако дете које има респираторне симптоме – цурење носа, бол у грлу, кашаљ и температуру тестирају.
"Родитељи уколико примете да је температура јако висока и да долази до 39 степени или уколико траје три до пет дана, уколико је дете лошег општег стања, слабије узима оброке и течности, исцрпељно је, праћено интензивним кашљем, болом у грудима, недостатком даха – свакако морају да доведу дете на преглед", наглашава докторка.
Истиче да међу предшколском децом сада доминирају симптоми слични грипу, али да има и школске деце.
"Они се заражавају у тим колективима, али то је у ово доба године уобичајено", наводи докторка.
Када је реч о вакцини против коронавируса, докторка Јовановић каже да се повећава број родитеља који доводе децу на вакцинацију.
"Дневно имамо између 10 и 15 деце која су вакцинисана против ковида и та вакцина се даје у узрасту између 12 и 18 година и за сада им се не даје трећа доза", објаснила је Јовановићева.
Истиче да је јако важно да се и деца вакцинишу, јер и они могу да развију тежу клиничку слику.
У Србији је у последња 24 сата регистровано 2.180 нових случајева коронавируса од 16.034 тестирана узорка, а преминула су 53 пацијента.
На болничком лечењу налазе се 3.884 пацијента, од којих 191 на респиратору.
Кризни штаб донео је одлуку да се школски распуст не помера, остаје од 31. децембра до 24. јануара.
Донета је и одлука да се уведу ригорозније мере за путнике који у Србију долазе из Јужне Африке, Малавија, Мозамбика, Боцване, Лесота, Намбије и Зимбабвеа.
Србија нема директне летова до ових земаља, али ће се водити рачуна о путницима који из њих, преко других земаља, долазе у Србију.
Паничне поруке које шаљу поједини медији из земље и иностранства због новог, омикрон соја коронавируса, епидемиолог и члан Кризног штаба Бранислав Тиодоровић оцењује као неутемељене, истичући да нема података да је та варијанта отпорна на вакцине.
Наводи да, према подацима које добија из болница, 92,3 одсто оболелих са тешком клиничком сликом су невакцинисани.
Светска здравствена организација очекује да ће за неколико дана имати више информација о томе колико је заразан нови корона сој омикрон, изјавила је техничка директорка СЗО Марија ван Керкхове.
Коментари