Читај ми!

Шеклер: Увео бих ковид пропуснице, не можемо се понашати час овако – час онако

Вирусолог и микробиолог Ветеринарског института у Краљеву Миланко Шеклер рекао је за РТС да вакцину треба да приме сви који су угрожени. Главна жаришта, односно места где се шири вирус су препуне спортске сале без икаквих епидемиолошких мера, као и велика весеља, истиче Шеклер.

После више од два и по месеца распуста већина ђака у Србији вратила се у школске клупе, у тренутку када је све више заражених коронавирусом, а расте и број младих људи који су се заразили. 

Др Миланко Шеклер рекао је за РТС да je рано да се говори о томе да ли су деца довољно заштићена у школама и јесу ли маске довољна заштита.

"Знамо да је врло мали проценат деце вакцинисан што разумем, јер нису вакцинисани родитељи, онда је ова ситуација сасвим очекивана, видећемо како ће се даље одвијати", каже он.

"Сигуран сам да је једино решење оно које нико не воли да чује, а ја више не волим да изговарам, а то је вакцинација", рекао је Шеклер.

Шеклер сматра да на пољу наставника и вакцинације треба радити више. "Ти људи који раде у просвети, а нису вакцинисани, угрожавају сопствени живот, у опасности је њихов живот због њиховог понашања, налазе се у ситуацији да лако могу да се инфицирају од деце", каже Шеклер.

Жаришта корнавируса

Др Шеклер сматра да школе нису жаришта коронавируса, већ су главна жаришта и места где се шири вирус препуне спортске сале без икаквих епидемиолошких мера, у смислу да је тамо ушао неко ко је вакцинисан или тестиран.

"Када видите велика весеља, испраћај у војску, прославе приватног типа где долази гомила људи где нико не носи маске и појаве се снимци на интернету, то изазива једну врсту ината код људи. Они кажу – чекај, деца треба да иду у школу и носе маске, а овде нико не носи маску ни на утакмицама, прославама, нити познате личности носе маске – зашто бих носио ја. Сав терет треба да буде на обичном малом чивеку. Закон мора да ради за све", истакао је Шеклер.

Подсећа да су поједине земље смењивале министре јер нису држали дистанцу на послу или су се понашали ризично.

"Не кажем да треба то, не можемо да правимо панику по потреби, сада када је број заражених људи огроман што јесте за панику – не можемо сада да кажемо: донећемо друге мере. Све време треба говорити о томе, да сви поштују мере које никада нису укинуте – маске и дистанце нису укинуте, као ни попуњеност капацитета", рекао је Шеклер.

Ако се настави са овим бројевима, Шеклер каже да би увео ковид пропуснице ко је прележао, тестиран да може да уђе било где.

Према његовим речима, то је требало урадити много раније, то је једина мера која треба да се поштује и спроводи.

"Не можете да пустите да на утакмици, зато што игра репрезентација, буде 20.000 људи и да је свеједно ко је дошао и како је ушао. Ушли би навијачи по неким принципима, да на тај начин промовишемо ковид пропуснице и покажеш на делу да то може", каже Шеклер.

Више од 3.500 заражених је било прошле недеље, видећемо сутра када се бројеви врате, каже он.

"Биће много лакше када родитељи буду бирали вакцину за децу" 

Сматра да морамо имати континуитет, ако и да не може да се понашамо као "на педалу", час овако – час онако, него сви у континуитету.

Говорећи о вакцинацији, каже да имамо 50 одсто вакцинисаних, "можемо да причамо пусте жеље, али никада неће бити нормална ситуација ако овако наставимо да се понашамо".

"Повећава се број хоспитализованих, често ћете чути – види, Израел дају трећу дозу, шта им вреди то. Растерећен је здравствени систем, нема умрлих – наша идеја није да се нико не разболи, него да што мање људи буде у ризику за сопствени живот или да изгуби живот, а да после тога стиче имунитет, и да временом што боље може да поднесе контакт са вирусом, а да би то могао, мора да се вакцинише, а људи који су преболели и они који су прокужени, када се све сабере, да то буде 80 одсто", каже Шеклер.

Шеклер каже да је за то да приме вакцину сви који су угрожени.

"Зачкољица је да одрасли могу да бирају вакцину, а за децу нема избора, могу да приме само једну вакцину. У Кини је вакцина регистрована и за децу, једва чекам и надам се да ће држава код нас исто то да регулише – да региструје ту вакцину за децу, онда ће бити много лакше да родитељи бирају вакцине за децу као за себе", закључио је Шеклер.

четвртак, 17. октобар 2024.
12° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи