Читај ми!

Ашанин: Ситуација се драматично променила, клиничка слика много тежа у овом таласу

Директор Клиничког центра Србије Милика Ашанин рекао је за РТС да овај талас епидемије има посебне карактеристике. Углавном је реч о пацијентима који нису вакцинисани. Клиничка слика пацијената је много тежа него у претхоном таласу, истакао је Ашанин.

Растом броја заражених, расте и број хоспитализованих. Црвене зоне су све пуније. Троструко је више пацијената него пре само месец дана. 

Директор Клиничког центра Србије Милика Ашанин рекао је, гостујући у Дневнику РТС-а, да је актуелна епидемијска ситуација у Србији тешка и има тенденцију погоршавања, то говоре бројеви у ковид амбулантама и ковид болницама.

"Ситуација се драматично променила и у амбулантама и у болницама у односу на јул - у просеку смо имали око 60 прегледа у пријемним амбулантама на Инфективној клиници, а сада око 190. Примано је 8 до 10 пацијената у току дана, а сада пријем сваког трећег", рекао је Ашанин.

Што се тиче Инфективне клинике, капацитети су попуњени 95 одсто, додаје Ашанин. У болници у Батајници попуњене су две трећине капацитета - 594 пацијента, 79 у јединици интензивног лечења, 54 на респираторима, а у току претходног дана било је 60 пријема.

Клиничка слика пацијената

Ашанин каже да овај талас има посебне карактеристике. "Углавном су пацијенти невакцинисани, опомињем све грађане о неопходности вакцинације", рекао је он.

Према његовим речима, клиничка слика је много тежа него у претходном таласу.

"Желим да кажем о једној категорији пацијената - испод 50 година који нису вакцинисани, то су пацијенти који имају проблем са схватањем неопходности вакцинације, углавном се сами лече или су у приватним ординацијама и појављују се између петог и десетог дана у погоршању болести - имају тешке клиничке слике,  болест је узнапредовала и они су велики проблем", каже Ашанин.

У овом моменту је преко 50 одсто таквих пацијената хоспитализовано.

Колико се узорака обради у "Ватреном оку"

"Глобално имамо на дневном нивоу око 3.600 заражених, имамо огроман број теситираних, око 16.000, то је око 22 одсто. Што се тиче Ватреног ока, крајем јула и почетком августа радили смо 350 узорака на дневном нивоу и позитивност на корону око 5 одсто", изнео је Ашанин податке.

"На јучерашњи дан урадили смо преко 800 узорака и проценат позитивних је око 30 одсто", истакао је Ашанин.

О обавезној имунизацији

Подвлачи да би здравствени радници требало да имају највећу свест о потреби вакцинације, просек је око 50 одсто у Србији као и у општој популацији.

У КЦС је око 65 одсто вакцинисаних, могу да похвалим групу најодговорнијих који су се одмах вакцинисанли и последњих десетак дана вакцинисани су и трећом дозом, каже он.

Ашанин каже да се чека одлука Министарства здравља о евентуалној обавезној вакцинацији.

Што се тиче ситуације у вези са здравственим радницима, у правилнику стоји да, ако пружају делатност лечења, неге, дијагностике, исхране у условима када је повећан ризик за заражавање - они морају да се вакцинишу.

Каже да је његов лични став да треба да се пропише та мера.

Лечење нековид пацијената 

Др Ашанин каже да за хитне пацијенте и ургентна стања имају разрађен систем.

Подсећа да КЦС обезбеђује велику болницу у Батајници и кадар морају да повећавају свакодневно.

"Имамо 272 лекара ангажована у Батајници, 95 из КЦС, а 165 је примљено по конкурсу. Имамо 444-оро медицинских сестара и техничара у Батајници, само 80 њих је из других установа", каже он.

Ашанин указује да је забележено смањење капацитета у лечењу нековид пацијената за око 30 до 40 одсто у зависности од тога о којој је клиници реч.  

петак, 18. октобар 2024.
11° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи