Читај ми!

Са каквим последицама се сусрећу оболели од ковида и кад је време за повратак физичким активностима

Након прележаног коронавируса, већина људи се жали на хроничан умор и недостатак снаге. За све који су се излечили, опоравак није био исти. Неки га лако превазиђу, док некима вирус може да изазове озбиљне последице.

Након прележаног ковида 19 јављају се две генералне категорије симптома. У првој су они који су виђени и код других тешких респираторних болести: замор, отежано дисање, болови у грудима и зглобовима.

Ови проблеми се полако повлаче временом код велике већине конвалесцената, мада могу повремено да остану трајни и да врло негативно утичу на квалитет живота.

У другој категорији стоје проблеми који често нису очигледни, али су дугорочно много озбиљнији: оштећења плућа, срца, бубрега, и мозга.

Докторка Данијела Јевтић наводи за РТС да је ковид-19 болест која погађа све органе.

"Ковид захвата различите органе па дође као мултисистемска болест. Видели смо да ковид уме да остави и озбиљне последице, попут фиброзе на плућима, разне тромбозе, проблеме са срчаним мишићем", наводи Јевтићева. 

Повећан број срчаних и можданих удара

Након прележаног ковида 19 повећан је број срчаних и можданих удара.

"Што се тиче срца имамо болове, аритмије, скок притиска, повећан број срчаних и можданих удара јер ковид даје поремећај у смислу згрушавања, најчешће у смислу стварање угрушака у најразличитијим органима - мозгу, срцу. Веома често имамо инфаркте, болове у грудима, поремећај циркулације и у осталим органима - бубрезима, јетри, слезини, цревима", наводи Јевтићева.

Објашњава да након прележаног ковида често долази до општег пада имунитета и оштећења плућа.

"А са лошом функцијом плућа долази до лошег допремања крви и кисеоника у мозгу и срцу, па се јавља нешто што ми зовемо мождана магла - опште магловито стање, на неки начин пад можданих функција у смислу пада пажње, схватања, концентрације у учењу, раду, вожњи", објашњава Јевтићева.

Када је право време за повратак физичким активностима 

Опоравак и враћање физичке снаге, у зависности од клиничке слике, може трајати неколико месеци.

"Из тог разлога због општег пада имунитета саветујемо што здравије навике и постепено враћање у свакодневне активности чак и онда када пацијенти мисле да због благе форме имају ширину и могућност да се што пре укључе у све животне токове и направе физичко оптерећење. Често се дешава да благ ток не мора да значи и благе компликације. Чак 30 одсто пацијената који су имали благ ток болести имају озбиљне компликације", поручила је Јевтићева.

петак, 18. октобар 2024.
10° C

Коментари

Re: Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Steta
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Re: Ко би свијету угодио
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Knjiga
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи
Komentar
Амазоновим „Прстеновима моћи" нема помоћи