Угоститељи се гуше у проблемима због затварања, поједине само достава може да спаси
Година која је углавном била пословна катастрофа за већину привредника, донела је процват достављачким службама. Требало је снаћи се у околностима у којима нико до сада није био, кажу они који су се определили за тај посао. И док већина угоститеља сматра да су баш они највећи економски губитници, неки су рачуницу ипак пронашли у новом начину пословања.
Крстаре београдским улицама бициклом или скутерима – достављачи хране. У покушају да преживе затварање или скраћивање радног времена због короне, ресторани све чешће грађанима нуде доставу хране на кућну адресу.
Некада су се тако наручивале пице и друга брза храна, сада и сарме, риба, бечка шницла, па и телећа чорба.
Рачуница није једноставна, а зарада толика тек да покрије трошкове. С друге стране, фирме које достављају храну, ангажују све више радника.
"Тренд у последњих годину и нешто дана, од кад је корона, јесте да имамо пораст у броју наруџбина, ресторана, корисника. То смо тако испланирали. Што се тиче саме калкулације, ми узимамо 20 одсто, а доставу плаћају корисници зависно од локације на којој живе, од 100 до 300 динара", наводи директор фирме "Донеси" Срђан Станковић.
Није лако чак ни ресторанима са дугом традицијом и сталним гостима да се пребаце на нови систем рада. Они који су скоро почели, све теже успевају да се организују.
"Ми смо орагнизовали доставу сами јер се то показало као једино економски оправдано, да пружимо услугу за 15 одсто мање за храну и 30 за пиће. Ове службе које раде доставу су прескупе, 25 до 30 одсто на бруто износ је цена коју ми не можемо да постигнемо, не само то, већ је бесмислено радити са тим процентом давања", истиче Никола Димитријевић, власник ресторана "Франш".
Прошле године ресторани су остварили приход мањи за чак 70 одсто у односу на 2019. годину.
"Од три до пет одсто, то је никако за Београд, занемарљиво, јако мали посао када је у питању припрема и достава хране, они се довијају, прешли су на кризни менаџмент", указује Георгије Генов из Удружења хотелијера и ресторатора.
Ако се број оболелих од ковида 19 не буде смањио, питање је како ће и колико ресторана остати да ради. Показало се да достава хране некима за сада помаже да преживе.
Коментари