Читај ми!

Астрономске цене некретнина у Ванкуверу, а сви желе да купе кућу

Од најмодернијих облакодера, до старих кућа у колонијалном стилу - Ванкувер има све. И за свачији џеп. Заправо за оне са мало или мало више дубљим џепом, или са добром уштеђевином. Годинама важи за један од градова са најскупљим некретнинама у свету, где просечна породица има четири пута мању зараду него што би било потребно да се скуће. Економска криза која стиже и најављена инфлација, чине ипак, добар тренутак за инвестирање у некретнине.

На помисао да купе нешто своје, многи би у шоку одмахнули главом, цене некретнина овде су међу најскупљим у свету. Пре пет година Ванкувер је био други, одмах после Хонг Конга, на листи градова у којима је било немогуће скућити се.

"Ванкувер је одувек био скуп град, од после Другог светског рата се већ причало о томе колико је он скуп", каже Марија Станојевић, агент за трговину некретнинама у Ванкуверу. 

Цене су најбрже почеле да расту након сајма Експо '86, када су лепоте Ванкувера почели да откривају људи из целог света. Највећи утицај имали су богати Азијати који већ деценијама купују луксузне некретнине. Често им је то начин да инвестирају, или оперу, новац зарађен ван Канаде. Све то је покренуло талас који је временом подигао цене у целој регији Ванкувера. Не само у луксузним четвртима.

"Имаћемо велики нагли пораст становништва. Већ у наредне три године Трудо је најавио 1,3 милиона нових емиграната. Затим имамо инфлацију, инфлација је много важан фактор и Канада ће вероватно имати једну од највећих инфлација које је икада видела", указује Стојановићева.

Људи знају, каже, да губи новац вредност, али исто тако знају да њихов дуг према банци губи вредност.

"Људи желе да се осете безбедно, да имају финансијску слободу и на дуже стазе некретнине могу то да пруже. Такође, најниже каматне стопе су тренутно на тржишту и то је од 0,99 одсто до 1,99 одсто, то је јако ниско. Онда опет улазимо у нови круг, људи су мотивисани, већа је потражња, мала је понуда, и даље се слабо гради и онда опет врши притисак на цене. То је тај зачарани круг у коме је Ванкувер стално", објашњава Стојановићева.

У том кружењу обрћу се и трендови онога што је на тржишту тражено, а управо то се десило са коронавирусом.

"Куће, сви хоће куће, старије куће нижих цена у сваком делу града. Станови нису толико тражени, али ја баш зато мислим да треба ићи супротно од масе", сматра Стојановићева.

То је савет онима који би, мимо трендова, ипак стан негде у ужем или ширем центру града. Добра локација, близу метроа, а са погледом на планине или океан. И, ако може, у згради не старијој од десет година. Све има своје.

"Због тога што у новијим зградама брже расте вредност. Такође, нећете имати проблема са осигурањем, нити са поправкама зграде, посебно ако улазите са неким малим учешћем. Тај ризик аутоматски елиминишете", напомиње Марија Стојановић.

А о чему морају да размишљају они који ипак желе кућу?

"То власништво мора да буде чисто, не смете да имате рестрикције што се тиче градње. Намена земљишта, то је много важно да знате како се мења тај крај сада, како ће да се мења у будућности. И наравно ваљало би да буде легалан.

 Сада кад знамо чега да се чувамо, хајде да видимо колико нам треба за рецимо један просечан двособни стан. У центру града цене су од 600,000 долара па навише, даље од центра спуштају се и до 300,000, али у зградама упитног квалитета.

Ако направимо рачуницу да би породица са просечним примањима могла да одвоји рецимо 500 до 700 хиљада долара, питамо се како изабрати најбоље за тај новац? Који су то параметри по којима у Ванкуверу треба бирати будућу адресу?

"Ако је то већ изграђено нека буде најбоља могућа централна локација, а ако не, онда онај део града који се доста тек развија и има доста потенцијала јер ће тим развојем доста да порасте у вредности. Многи људи који не могу да приуште много, који тек улазе у тржиште, морају да буду свесни да ако не могу да купе у Ванкуверу, требало би да буду флексибилни. Вас уплаши јер мислите - јаој пет милиона долара. Најскупља кућа је тренутно 39 милиона долара. Али, ви можете да купите и ван града. Ви можете да купите у Ленглију двособан стан за 420-430 хиљада долара у згради старој осам година. Вама за такав стан треба 5 одсто учешћа, то је око 20,000 долара", прича Стојановићева.

Ово би већ могло да се уклопи у буџет породице са просечним примањима. Но, за то је свакако потребна нека, барем мала уштеђевина. Они који је имају, можда су већ чули савет да је моменат овде добар за куповину било какве некретнине.

Мало су обесхрабрујућа предвиђања и очекивања да чувени "бабл" или балон надуваних цена некретнина пукне, и да и ваша изгуби на вредности. Али, и то се ишчекује годинама, док цене генерално само расту. Зато је ово, кажу, онима који могу, прилика која се пружа једном у десет или петнаест година.

субота, 23. новембар 2024.
3° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње