Пандемија смањила потражњу за чоколадом, пропадају тоне најквалитетнијег какаа на свету
Само две године након што су се водећи светски произвођачи какаа – Обала Слоноваче и суседна Гана, удружилe како би приморале велике корпорације попут "Нестлеа" и "Хершеја" да плате више за њихове плодове, покушаји да контролишу цену сировине полако прoпадају.
Купци какаа одбијају да плате, плодови се гомилају у складиштима, а фармери су толико очајни да су неки из протеста чак спавали испред канцеларије регулаторног тела које се бави продајом какаа, захтевајући хитну акцију.
"Патимо због нагомилавања какаа. Тешко нам је да нахранимо своју децу", жали се Баба Кампе, пољопривредник који како гаји на плантажи од осам хектара.
Пољопривредници сада плаћају цену. Обала Слоноваче и Гана, на које отпада готово 70 одсто светских залиха, прошириле су производњу управо у тренутку када је пандемија коронавируса закључала градове од Париза до Лос Анђелеса.
Нове околности су значајно смањиле потражњу. Узгајивачи не могу да продају своју сировину, а немају начина да је складиште.
Цене драстично смањене, вишкови се гомилају
Произвођачи чоколаде широм света користе незавидну ситуацију у којој су се фармерин нашли како би смањили трошкове и купили сировину по доста јефтинијим ценама.
Посредници плаћају мање од минималне цене коју је влада прописала, а Обала Слоноваче је морала да понуди огромне попусте да би се отарасила овосезонског рода.
Просечна западноафричка узгајивачка фарма не прелази величину од 3,5 хектара и храни шест до осам чланова породице.
Више од половине узгајивача у Обали Слоноваче живи испод границе сиромаштва. Без приступа наводњавању и модерним пољопривредним технологијама, ослањају се на време. Сада ни то више није важно јер купаца нема.
Нема прослава и окупљања - нема чоколаде
Чоколада је луксузни производ који се највише купује у време празника, окупљања, прослава и даривањаима.
Љубитељи чоколаду упаковану у атрактивне кутије и омоте често купују и импулсивно, а пандемија коронавируса је приморала људе да се све више окрену онлајн куповини и прореде одласке у продавнице, где су се раније у последњим тренуцима пред одлазак на касу одлучивали за покоји слаткиш.
Изостала је и куповина разних празничних паковања чоколада које које се обично поклањају на Божић и Нову годину.
Пандемија је смањила производњу и створила глобалне вишкове, па се Обала Слоноваче сада грчевито бори да прода и најквалитетнији какао на свету.
Недавно је била принуђена да најфинији какао продаје по цени која је смањена за чак 150 фунти (205 долара) по тони.
Коментари