Туга у болницама, радост на берзи – тржиште акција у Јапану без додира са реалношћу
Просечна вредност деоница на токијској берзи пред Нову годину достигла је највиши ниво у последњих 30 година, у условима када земља бележи нове рекорде у броју заражених и преминулих од ковида.
Просечна вредност деоница на берзи у Токију 29. децембра достигла је ниво од 27.500 јена, што је највиша вредност још од 1990. године, односно, од последњих дана великог економског мехура који је Јапан искусио осамдесетих година прошлог века.
На то је, сматра се, непосредно утицала чињеница да је амерички председник Доналд Трамп одобрио пакет мера за стимулацију привреде и социјалну помоћ у својој земљи, што је проузроковало раст вредности деоница у највећој светској економији, чије су финансијско тржиште и економија блиско повезане с јапанским.
Док берзански трговци тихо ликују, истог дана у Јапану је од новог коронавируса преминуло 59 људи и забележен рекорд у броју особа у тешком стању од последица обољевања од тог вируса.
Незаустављив раст
Kада је у марту постало извесно да епидемија проузрокована новим коронавирусом неће бити заустављена, просечна вредност деоница у Јапану обрушила се на око 16.000 јена, али је након тога започела опоравак који се није зауставио до краја године упркос алармантним последицама те епидемије по људске животе и реалну економију.
На смиривање анксиозности међу берзанским трговцима у Јапану тада је позитивно утицала одлука америчке централне банке да крене у до тада незабележену неограничену куповину државних и других обвезница, а потом и доношење пакета владе у Токију за стимулацију потрошње и спасавање угоститељских објеката, туристичких агенција, транспортних предузећа и других привредних субјеката погођених увођењем ванредних мера и прекидом протока људи с иностранством.
Стручњаци у Јапану као факторе који су утицали на континуирани раст вредности деоница од пролећа до данас упркос успоравању реалне економије, сталној опасности од банкрота великог броја привредних субјеката и раста незапослености, наводе поуке извучене из економске кризе 2008. године., захваљујући којима је спречен прекид трговине међу банкама какав се тада десио, и сјајне резултате које су захваљујући раду од куће и убрзаној дигитализацији последњих месеци оствариле компаније из области информационих технологија и вештачке интелигенције.
У задњем тромесечју оптимизму на Токијској берзи, на којој је листирано 3.756 предузећа и која је највећа у Азији по укупној тржишној капитализацији листираних компанија, су допринеле и вести о томе да је утврђена ефикасност више вакцина против коронавируса и да почиње вакцинисање.
Треба рећи да тржиште акција у Јапану није јединствено по вишемесечном тренду раста у време епидемије, већ да је исти тренд од пролећа наовамо остварен и у САД.
Непоколебљиви оптимизам
У Јапану је до сада, по званичним подацима, заражено више од 228.000 људи а преминуло близу 3.400.
Прави број заражених је вероватно осетно виши јер Јапан већ месецима дневно тестира мање или отприлике исто колико и Србија, која има 15 пута мању популацију.
У порасту је и број банкрота и незапослених, па чак и самоубистава изазваних економском и другом анксиозношћу, али аналитичари најављају даљи раст вредности деоница у наредној години јер верују да ће се у 2021. наставити тренд монетарног лабављења и раста вредности ИТ предузећа, те не очекују поновно увођење ванредних мера ове зиме упркос ширењу епидемије.
У случају да узнапредује вакцинисање становиштва, које би у Јапану требало да отпочне тек у фебруару или марту, брокери сматрају да би просечна вредност деоница могла да досегне психолошки важан ниво од чак 30.000 јена.
Тако ће се, чини се, у наредним месецима продубити контраст између мрачне реалности, туге и замора у болницама, те неизвености у многим гранама привреде са једне, и полетног расположења на тржишту деоница са друге стране.
Коментари