Туризам у сенци короне - зашто су највећи проблем полазне станице на ски-стазама
Министарка трговине, туризма и телекомуникација Татјана Матић рекла је за РТС да штета у туризму износи око милијарду евра. Говорећи о зимској сезони, истакла је да је неопходно поштивати све мере заштите на ски-стазама.
Влада Србије издвојила је нешто мање од две милијарде динара као меру подршке опстанку и развоју туристичке и угоститељске привреде. Тим средствима је исплаћена још једна минимална зарада за запослене у угоститељству, хотелијерству, туристичким и рент-а-кар агенцијама.
Сада, када су туристички радници окренути зимској сезони, мора да се каже да је она у сенци борбе против короне.
Пре неколико дана поново одржан је састанак са угоститељима и хотелијерима. Здравље људи је и даље приоритет.
Министарка трговине, туризма и телекомуникација Татјана Матић, рекла је, гостујући у Јутарњем програму РТС-а, да је дефинитивно 2020. најтежа када говоримо о српском туризму.
Министарка каже да се процењује да ће штета бити око милијарду евра у области туризма. "Ми смо 2019. имали рекордну годину по приходима из туризма, рекорди су били милијарду и 400 милиона евра, више од 4 милиона туриста, то је највише у историји Србије икад,", рекла је она.
Према њеним речима, Влада је учинила пуно тога да се негативне последице пандемије ублаже, укупно је издвојено 9 милијарди динара само за угоститељско-туристички сектор, а мера која се односи на минималц је последња у низу мера за помоћ.
"Свесни смо да колико год држава издваја средства, то није довољно, докле људи не виде перспективу поново за туризам не можемо рећи да смо на крају кризе", рекла је Матићева.
"Доласком вакцине видимо светло на крају тунела, време је да планирамо активности за план опоравка туризма", истакла је министарка туризма.
Указала је да оно што је кључно, што се односило на ски-сезону, на заједничком састанку где су били и представници локалних самоуправа - утврђено је да је неопходно поштивати све мере заштите, предострожности.
У циљу додатне контроле, ресорно министарство заједно са санитарном инспекцијом и са МУП-ом извршило је надзор током викенда на Копаонику и околини у угоститељским објектима, укупно 52 санитарна и 44 туристичка надзора, написано је 17 мандаторних казни, једна забрана обављања делатности и једна новчана казна од 300.000 динара, од 150.000 динара као и неколико мањих казни.
Ко контролише понашање људи на стазама
Татјана Матић каже да је ту задужено ЈП "Скијалиште Србије", која су одреаговала промптно на критике које су дошле при отварању сезоне, казнена политика скијалишта је већа - одузимају се ски-пасови ако се мере не поштују, зато што се нису носиле маске, а дистанца се држи углавном.
Према њеним речима, највећи проблем су полазне станице и угоститељски објекти на самим стазама, а на састанку је речено да није дозвољено служење хране и пиће унутар тих објеката - испред може.
Неке гране у туризму су мање угрожене, неке више.
Матићева каже да су највећи ударац током кризе доживели градски хотели који су углавном били намењени страним туристима и конгресни туризам који је највише погођен, јер доноси највише прихода.
Влада је донела уредбу у августу о додели директне помоћи хотелијерима који су били најугроженији, 350 евра по лежају, 312 хотела у Србији је добило помоћ, што је 10,5 милиона евра.
Кључно је да се задрже капацитети и да се не изгуби перпсектива у овој привредној грани, указује Матићева.
И ово ће проћи, мислимо да су најтежи тренуци ипак иза нас, прва три месеца следеће године биће тешка због измиривања обавеза према држави, рекла је Матићева.
Многи од хотела су оптерећни инвестицвионим кредитима, НБС је изашла са препоруким, Министарство финансија такође са могућношћу да се порези и доприноси плате у 24 рате, што су, како каже добри кораци.
Без посла 1.525 људи у туристичким агенцијама
Матићева наводи да код рент-а-кар агенција имамо повећање броја запослених - живимо у време доставе, свака делатност у којој нешто довозите или одвозите је тражена.
"Када говримо о туристичким агенцијама, од 15. марта закључно са 15. децембром, број људи који је остао без посла је 1.525 и то нас брине, у питању су запослени на одређено и неодређено и по основу уговора, то инје мали број људи", појашњава Матићева.
Туристичке агенције у овом периоду су највише погођене, путовање и организација путовања су практично замрли.
Туристичким агенцијама у овој години намењена је помоћ од милијарду и 800 милиона динара.
Разумемо да то није довољно, али је значајна и та помоћ јер је усмерена ка запосленима и да се што већи број радних места сачува, рекла је министарка.
Каже да су посебно повољни кредити из Фонда за развој по шеми "2+3+1", две године грејс период, три године отплате и једна посто је камата - они су у огромном броју помогли - 81 туристичка агенција је добила помоћ.
"На лето очекујемо стабилнију ситуацију", закључила је Татјана Матић.
Коментари