Читај ми!

Нова помоћ државе туризму – терет или сламка спаса

Министарка трговине, туризма и телекомуникација Татјана Матић каже за РТС да 30.000 динара помоћи не решава проблем угоститеља и туристичких агенција, али објашњава да је та мера донета као начин да се премости последњи месец. Миша Релић из Удружења ноћних барова и клубова истиче да минималци нису права помоћ угоститељима јер их чекају стравични трошкови за доприносе, ренте и разне таксе.

Исплата још једне минималне зараде у износу од 30.367 динара за запослене у туризму и угоститељству у Србији је почела. Помоћ ће добити 72.500 запослених у туристичким агенцијама, рент-а-кар фирмама, угоститељским објектима и хотелима.

Министарка трговине, туризма и телекомуникација Татјана Матић је истакла гостујући у емисији Упитник РТС-а да је до сада исплаћено 127 милиона динара за 1.033 предузећа која су регистрована као туристичке агенције или рент-а-кар агенције.

"Ако погледамо колико је времена протекло од почетка пандемије, држава је за тих непуних десет месеци субвенционисала доста исплата запосленима јер је превасходни циљ био да се сачувају радна места", истиче Матићева.

Наводи да је према последњим подацима посао изгубило 1.125 људи, односно четвртина запослених у туристичким агенцијама.

Каже да су најлакше губили посао радници који су били запослени на основу различитих уговора, а не на одређено или неодређено време.

"Редарске службе на скијалиштима ће бити ригорозне"

Директор ЈП "Скијалишта Србије" Дејан Ћика каже да његово предузеће није осетило никакве последице.

"Претходну зимску сезону смо због пандемије завршили неких десет дана раније него што смо планирали, међутим имали смо добар резултат током целе прошле сезоне и изашли смо без проблема и последица", истиче Ћика.

Каже да се то пренело и на летњу сезону пошто туристи нису могли да путују у иностранство, па су били у туристичким центрима у Србији. Истиче да је посећеност овог лета била три пута већа него прошлог.

"Сада имамо велики изазов - почетак нове зимске сезоне и трудимо се да спроведемо све потребне мере. Надам се да ћемо уколико сви будемо одговорни и ову зимску сезону одрадити добро", истиче Ћика.

Каже да се нису надали гужви на старту сезоне јер нису ни најављивали њен почетак.

"Одреаговали смо после пар сати и увели смо одређене мере. Направили смо уводнике за редове, обележили смо на свим видљивим местима која су правила понашања", наводи Ћика.

Каже да је постојао проблем ношења маски и држања дистанце, али да је капацитет жичара смањен на половину, а да је успостављен и систем бесконтактног подизања карата.

"Редарска служба је појачана и ради свој посао. Биће веома ригорозна и то стоји у нашем правилнику. Ко се не буде придржавао мера, биће удаљен са скијалишта и одузимаћемо му ски-пас. Сви ће морати да носе маске и да се понашају у складу са мерама које је усвојила Влада, а и сама скијалишта", наглашава Ћика.

"Помоћ омча око врата ноћним клубовима и баровима"

Миша Релић из Удружења ноћних барова и клубова каже да је помоћ коју су угоститељи добијали имала смисла када су у питању ресторани и кафићи, али да је ноћним клубовима и баровима она само омча око врата јер ће наредне године морати да плаћају све доприносе које нису платили.

"Верујем да многи угоститељи последњу помоћ неће прихватити јер смо од државе добили 30.000 динара за децембар, а да бисмо добили помоћ треба да задржимо раднике и у јануару, што значи да плаћамо доприносе за децембар 18.000, за јануар 18.000, а добили смо 30.000 и опет смо у минусу", објашњава Релић.

Истиче да минималци нису права помоћ угоститељима јер их чекају стравични трошкови за доприносе, ренте и разне таксе које плаћају.

"Стално тражимо састанак са државом и владом. Очекујемо да нам неко некако помогне, Ових 30.000 не решавају проблеме и ја очекујем велики број отказа", наглашава Релић.

"Помоћ државе неопходна"

Министарка Татјана Матић каже да је сагласна да 30.000 помоћи не решава проблем, али објашњава да је та мера донета као начин да се премости последњи месец.

Председник УО Удружења туристичких агенција ЈУТА Зоран Арсеновић каже да агенције сада прате, анализирају и желе да пошаљу поруку да је помоћ државе добра и неопходна.

"Имали смо прву помоћ која је ишла ка целој привреди. За ту помоћ нам у јануару, фебруару и марту стижу обавезе по основу пореза и доприноса, тако да ће се десити да имамо исплату пореза и доприноса на основу старе помоћи, а и обавезу плаћања пореза по основу нове помоћи и управо сада јесте моменат за нови разговор", истиче Арсеновић.

Сматра, као и министарка Матић, да смањење ПДВ-а није права мера у овом тренутку, већ након што се пандемија заврши. Истиче да је сада кључни тренутак и да је потребна помоћ и солидарност.

недеља, 24. новембар 2024.
-1° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње