Колико минималац решава велике проблеме у угоститељству и туризму, шта још предлаже Сеничић
Исплата још једне минималне зараде у износу од 30.367 динара за запослене у туризму и угоститељству почиње данас. Директор Јуте Александар Сеничић рекао је за РТС да је свака помоћ добродошла, али да једна плата неће у много великој мери помоћи туристичким агенцијама – онима који немају никакве приходе.
Реч је о помоћи од две милијарде динара немењене туристичким агенцијама, рентакар фирмама, угоститељским објектима и хотелима. То је шести минималац који добијају запослени у тим секторима.
Александар Сеничић, директор Националне асоцијације туристичких агенција рекао је, гостујући у Дневнику РТС-а, да је у сектору туристичких агенција било запослено око 4.000 радника и једна добар део, половина од тог броја је отпуштена у року који је био крајем октобра када је истекла обавеза по првој помоћи коју је држава дала.
"Очекујемо да се тај тренд настави од 1. јануара. Свака помоћ је добродошла и када постоји добра жеља да се помогне, онда то мора тако и да се разуме", истакао је Сеничић.
Према његовим речима, једна плата неће у великој мери помоћи туристичким агенцијама, и рентакар компанијама – онима који немају никакве приходе.
Када је реч о угоститељству, сматра да ће то бити део помоћи који ће моћи да прихвате – мада додаје да опет имамо условљавање, још два месеца задржавања рандика, знајући да од јануара долазе на наплату порези и доприноси од прве државне помоћи.
"То су озбиљна давања и плашим се да већи број туристичких агенција неће моћи да прихвати ову помоћ јер немају довољно средстава управо због услова наплате пореза и доприноса који нису одложени а био је један од захтева који је био важан", рекао је Сеничић.
Шта би још могло да помогне
Говорећи о мерама које би помогле, Сеничић подсећа да су у мају предвидели да ако криза остане током лета, и да су четири захтева упутили ресорном министарству и Министарству финансија – реч је о мораторијуму на кредите, о бесповратној помоћи по угледу на земље у окружењу и хотелијерски сектор, неког здравог новца нема.
"Само исплата нето примања није довољна помоћ да бисте опстали, а трећа помоћ је одлагање или отпис пореза и доприноса по основу прве две помоћи које је Влада дала – то би било оно што би агенцијама омогућило да преживе до марта или априла, када се надамо да ће ситуација бити боља", указао је Сеничић.
Највећа помоћ је да наставимо да радимо и да обезбедино егзистенцију, истиче Сеничић.
И премијерка и министар финансија кажу да има издвојених средстава за помоћ најугроженијим секторима.
"Разговори теку и даље, имамо још једну меру помоћи која је дата, кредити из Фонда за развој али процедура траје споро, надамо се да је кренуло мало боље од прве седнице управног одбора, очекујемо да то буде решено по приоритету", каже директор Јуте.
"Очекујем да наставимо разговоре, одлука Владе је урађена на брзину, из жеље да се помогне што пре, изостављени су предузетници, људи који имају фирме – одељке који се баве туризомом, добили смо уверавања да ће се одлука изменити, остављамо отворена врата за даље разговоре", закључио је Сеничић.
Коментари