Читај ми!

Пандемија није зауставила страна улагања у Србији – где је највише инвестирано

Упркос пандемији, настављена су страна улагања у Србији – до сада скоро две милијарде евра инвестиција. Од свих улагања у региону 60 одсто је отишло у Србију, више него прошле године. Где су највеће инвестиције и шта нас чека идуће године?

Конкурс за запослење је стално отворен – потребни радници чим пре, то је порука из немачке компаније "Форверк" из Чачка која је до сада запослила четири стотине радника. Инвестиције и у пандемији нису престале, напротив.

"Цела та несрећна ситуација са короном нама је само убрзала планове и већ смо део планова за следећу годину реализовали ове године", каже Ненад Меденица, генерални директор фабрике "Форверк".

Од почетка године, инвестирано је милијарду и 900 милиона евра. То је пет одсто бруто домаћег производа чиме су стране инвестиције, шесту годину заредом, наставиле у потпуности да покривају дефицит текућег платног биланса.

Ипак, због пандемије, за трећину је мање инвестиција у истом периоду прошле године, која је била рекордна са 3,8 милијарди евра, што је осам одсто бруто домаћег производа. Највише се инвестирало у прерађивачку индустрију, једна тећина, потом у саобраћај, па грађевинарство које се ипак од лета опоравља.

"Оно што је битно директне стране инвестиције нису отказиване, већ су одложене и очекује се да буду реализоване. Од јула месеца ланчано месец по месец имамо пораст издатих грађевинских дозвола, што указује да ће се све то реализовати у наредној годину и да ће се очекује опоравак", наводи Бојан Станић из Привредне коморе Србије.

А опоравак већ виде у Нишу где за то имају и конкретне разлоге – кинеска фабрика делова за аутомобиле приводи се крају. И то није једина инвестиција.

"Имамо инвестицију кинеске фабрике 'Ксинг ју', која је у току и за коју очекујем на пролеће да почне са функционисањем. Ту је и 'Магна', која је почела са пројектом изградње фабрике у Алексинцу", наглашава Александар Милићевић из Регионалне привредна коморе Ниш.

Укупно гледано, Србија је привукла највише инвеститора. У поређењу са земљама у региону чак 60 одсто је уложено у Србији.

На питање зашто улажу, инвеститори одговарају – због положаја, образоване радне снаге, инфраструктуре, све повољнијег пословног амбијента и због финансијских подстицаја. Питање је шта им недостаје – боља примена права, већа сигурност и предвидивост.

"До сада је фокус био на броју творених радних места. Мислимо да је сада дошло време да се ради на квалитету тих радних места и на повезаности страних инвестиција са локалном привредом", наводи Душко Васиљевић из Светске банке.

Ипак, треба имати у виду да ће услов свих услова за брзину привредног опоравка, односно вредности инвестиција идуће године, бити стабилна епидемијска ситуација и зато са плановима и прогнозама треба бити обазрив.

недеља, 24. новембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње