Компаније мењају активности да сачувају радна места, како се са епидемијом носе велика предузећа
За време пандемије јако је тешко одржати производњу. Анализа Привредне коморе показује да има и принудних одмора али је, захваљујући мерама Владе, запосленост генерално сачувана. Смедеревски "Хбис" и борски "Зиђин", који имају по 5.000 запослених, демантују гласине о отказима. Имају оболелих, а рад су, кажу, организовали тако да не трпи производња, а смањени су и међусобни контакти.
У Железари "Хбис" у Смедреву кажу – и производња и инвестиције иду по плану. Још половином марта формирали су Кризни штаб за спречавање пандемије и до сада су имали око 180 оболелих.
Због јаког трећег таласа у октобру, за 960 запослених у администрацији направљен је план коришћења годишњих одмора или плаћеног одсуства у висини 70 посто зараде.
"То смо препустили радницима да направе избор да ли хоће на један вид одсуства или други тако да ће ова мера трајати шест недеља. Значи да ће сваке две недеље 320 радника бити ван фабрике. Ово није увод у отпуштање радника, ми немамо такве планове. Ово је програм за смањење ширења ковида 19", изјавио је Владан Михаиловић, извршни директор "Хбиса Србија".
И "Зиђин" у свим рудницима и погонима успева да одржи редовну производњу. Али бележе благи заостатак инвестиционих радова због отежаног допремања резервних делова, репроматеријала и опреме.
А услед редукованог авионског саобраћаја и процедура за улазак и излазак из земље, компанија се суочава и са недостаком радника на градилиштима.
"Компанија 'Зиђин' није отпустила ниједног радника. Добрим организационим мерама и додатним ангажовањем присутних радника успели смо да производњу одржимо на планираном нивоу", рекао је Јовица Радиасвљевић, директор производње у предузећу "Србија Зиђин бакар".
Анализа Привредне коморе показује да су и друга предузећа у производном сектору, уз поштовање мера заштите, прекомпоновали активности како би се одржао процес рада и сачувала радна места.
Истраживање Привредне коморе Србије у трећем кварталу ове године обухватило је 900 компанија и показало да преко 90 одсто није смањивало запосленост. Готово 95 процената анкетираних фирми рекло је да не очекује смањење броја запослених ни у последњем кварталу ове године.
Планове је тешко правити јер и даљу привредну активност диктира развој епидемијске ситуације.
Анализе указују на то да велики утицај има и економски опоравак у земљама еврозоне и региона, које су главни спољнотрговински партнери Србије.
Коментари