Читај ми!

Губитак у авио-саобраћају преко 84 милијарде евра – многи остају без посла

Потражња за авио-превозом у свету је ове године пала око 66 одсто, а губици се процењују на преко 84 милијарде долара. И у Србији се ситуација не разликује много – прошле године је са београдског аеродрома летело 27 авио-компанија, сада их је 19. И аеродром "Никола Тесла" и "Ер Србија" најављују отпуштања.

Уредник портала Танго сикс, Петар Војиновић је, гостујући у Јутарњем програму РТС-а, навео да је дошло до апсолутног колапса потражње за путовањима и да је "Ер Србија" дошла до тачке у коју су дошле све авио-компаније.

"'Ер Србија', као и остале авио-компаније у свету, трпи последице пандемије коронавируса. Велика већина авио-компанија је глобално кренула са отпуштањима и тражењем субвенција много раније – негде већ у априлу и мају. Овде је, највероватније, иако немамо ту званичну потврду, потреба за хуманитарним летовима то одложила – дакле 'Ер Србија' намерно није хтела да прави овакве резове", објашњава Војиновић.

Додаје и да је истовремено компанија "Етихад" из Уједињених Арапских Емирата, која је мањински власник у "Ер Србији", објавила саопштење упућено запосленима, у којем наводи да ће у наредном периоду пословати као "знатно мања компанија".

Зимска сезона и иначе спорија 

Како каже, сада авио-компаније сада улазе у нешто што заједно са короном прави "смртоносну комбинацију", а то је зимска сезона.

"Сада имамо једну смртоносну комбинацију за авио-индустрију, а то је најдрастичнији удар вируса, уз зимску сезону, која је иначе најлошија у авио-компанијама", објашњава Војиновић.

Како каже, и пре короне, када су били нормални услови, авио-компаније најмање лете.

"Сваке године и пре короне се кабинском особљу које је било ангажавано током летње сезоне захвали на сарадњи и запосли се касније током летње сезоне, говоримо о броју између 100 и 150 људи", објашњава Војиновић и додаје да ће та бројка сада бити већа.

То ће, према његовим речима, оставити доста последица по авио-саобраћај. 

Губитак преко 80 милијарди евра 

Уредник портала Танго сикс наводи да авио-саобраћај због трећег пика епидемије коронавируса наставља да трпи и додаје да индустријске лоби групе процењују да ће авио-компаније имати губитак преко 84 милијарде евра.

Како каже, опоравак авио-саобраћаја очекује се између 2024. и 2025. године. 

"Свет ће морати наставити да лети, али број активности неће моћи дуго да се достигне", оцењује уредник портала Танго сикс.

недеља, 24. новембар 2024.
0° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње