Читај ми!

Губитак у авио-саобраћају преко 84 милијарде евра – многи остају без посла

Потражња за авио-превозом у свету је ове године пала око 66 одсто, а губици се процењују на преко 84 милијарде долара. И у Србији се ситуација не разликује много – прошле године је са београдског аеродрома летело 27 авио-компанија, сада их је 19. И аеродром "Никола Тесла" и "Ер Србија" најављују отпуштања.

Уредник портала Танго сикс, Петар Војиновић је, гостујући у Јутарњем програму РТС-а, навео да је дошло до апсолутног колапса потражње за путовањима и да је "Ер Србија" дошла до тачке у коју су дошле све авио-компаније.

"'Ер Србија', као и остале авио-компаније у свету, трпи последице пандемије коронавируса. Велика већина авио-компанија је глобално кренула са отпуштањима и тражењем субвенција много раније – негде већ у априлу и мају. Овде је, највероватније, иако немамо ту званичну потврду, потреба за хуманитарним летовима то одложила – дакле 'Ер Србија' намерно није хтела да прави овакве резове", објашњава Војиновић.

Додаје и да је истовремено компанија "Етихад" из Уједињених Арапских Емирата, која је мањински власник у "Ер Србији", објавила саопштење упућено запосленима, у којем наводи да ће у наредном периоду пословати као "знатно мања компанија".

Зимска сезона и иначе спорија 

Како каже, сада авио-компаније сада улазе у нешто што заједно са короном прави "смртоносну комбинацију", а то је зимска сезона.

"Сада имамо једну смртоносну комбинацију за авио-индустрију, а то је најдрастичнији удар вируса, уз зимску сезону, која је иначе најлошија у авио-компанијама", објашњава Војиновић.

Како каже, и пре короне, када су били нормални услови, авио-компаније најмање лете.

"Сваке године и пре короне се кабинском особљу које је било ангажавано током летње сезоне захвали на сарадњи и запосли се касније током летње сезоне, говоримо о броју између 100 и 150 људи", објашњава Војиновић и додаје да ће та бројка сада бити већа.

То ће, према његовим речима, оставити доста последица по авио-саобраћај. 

Губитак преко 80 милијарди евра 

Уредник портала Танго сикс наводи да авио-саобраћај због трећег пика епидемије коронавируса наставља да трпи и додаје да индустријске лоби групе процењују да ће авио-компаније имати губитак преко 84 милијарде евра.

Како каже, опоравак авио-саобраћаја очекује се између 2024. и 2025. године. 

"Свет ће морати наставити да лети, али број активности неће моћи дуго да се достигне", оцењује уредник портала Танго сикс.

понедељак, 21. април 2025.
26° C

Коментари

Da, ali...
Како преживети прва три дана катастрофе у Србији, и за шта нас припрема ЕУ
Dvojnik mog oca
Вероватно свако од нас има свог двојника са којим дели и сличну ДНК
Nemogućnost tusiranja
Не туширате се сваког дана – не стидите се, то је здраво
Cestitke za uspeh
Да ли сте знали да се најбоље грамофонске ручице производе у Србији
Re: Eh...
Лесковачка спржа – производ са заштићеним географским пореклом