На помолу нова криза у ЕУ, неизвесно усвајање плана за економски опоравак
Мађарска и Пољска блокирале су усвајање седмогодишњег буџета Европске уније и фонда за економски опоравак, укупне вредности 1.800 милијарди евра. Оне не прихватају да трошење европских фондова буде условљено поштовањем владавине права, чиме је план економског опоравка доведен у питање.
Више него икад, економији је потребна помоћ да се избори са последицама епидемије.
Али, договор о вишегодишњем буџету и специјалном фонду за опоравак, постигнут у јулу, нашао се у блокади, а Унија могуће је у новој кризи.
"Фондови морају што пре да дођу до оних којима су намењени. Грађани рачунају на нашу подршку. Нема изговора за даље одлагање. Ово није време за вето, већ за одговорност и солидарност", истакао је Михаел Рот, немачки министар за европске послове.
Мађарска и Пољска ипак су се одлучиле за вето у завршној фази усвајања буџета и фонда за опоравак, због механизма по којем Брисел може да замрзне средства за земље у којима се крши владавина права, страхујући да би тај механизам могао да буде употребљен против њих.
"Двадесетпет земаља чланица слаже се са принципима који су договорени још у јулу, али две земље имају другачији став. Наш циљ је да се договор постигне што пре, како би буџет био на располагању", навео је Ерик Мамер, портпарол Европске комисије.
И док се Будимпешта и Варшава противе, ЕП, Холандија, Данска, Белгија и друге земље чланице инсистирају на што чвршћој вези ЕУ - новца и владавине права.
Кључну улогу у решавању спора имаће канцеларка Меркел као председавајућа Уније.
Продужетак спора могао би да одложи помоћ европским економијама, али и земљама Западног Балкана, за које је Унија извдвојла повећана бесповратна средства од 14 милијарди евра и припремила економско-инвестициони план од девет милијарди евра.
Коментари