Читај ми!

Туристичке агенције и осигуравајуће куће - Сеничић открива шта је најбоље решење

Директор Јуте Александар Сеничић рекао је за РТС да сваког дана обављају састанке са осигуравајућим кућама и да је овог тренутка једино рационално решење продужење постојећих полиса на три месеца до краја године.

Корона је највише погодила туристички сектор. Уз све овог месеца доведене су у питање и лиценце које имају туристичке агенције.

Осигуравајуће куће су од 1. октобра одбиле да осигуравају туристичке аранжмане, са образложењем да постоји високи ризик, између осталог и због пандемије, због чега туристичке агенције не могу да добију лиценцу.

Из Владе је најављено да ће проблем бити решен.

Гостујући у Дневнику РТС-а, председник Националне асоцијације туристичких организација Србије Александар Сеничић је рекао да је министар Расим Љајић добио обећања неких осигуравајућих кућа да су спремне да уђу у овај посао - међутим, то још тече.

"Мо као репезентативна асоцијација сваког дана обављамо састанке са осигуравајућим кућама. Овог тренутка је једино рационално решење продужење постојећих полиса на три месеца до краја године и да када се формира Влада нађемо неко дугорочније решење", каже Сеничић.

Плаћати у овом тренутку паушалне полисе када посла нема и када агенције не знају како да планирају своје пословање, велики број људи је изгубио посао, опало је интересовање путника за путовања - је нешто што, према Сеничићу, агенције не могу да испуне. 

Полисе или банкарске гаранције  

Пандам овим полисама би требало да буде банкарска гаранција, објашњава Сеничић додајући да се држава бави тиме да обезбеди неко правно лице које ће бити титулар - носилац гаранције, али износи су неприхваљиви за туристиче агенције, ниједна не може да прихвати тако висок износ.

Ове није питање само лиценци већ и солидарности, погођени су туристички радници. 

"Говоримо о 5.000 људи, било их је око 10.000 на почетку кризе, истекла је обавеза задржавања радника они који су били примљени, односно задржани на радним местима по питању прве помоћи државе која је дата привреди и велики број људи остаје без посла ових дана", рекао је Сеничић.

Према његовим речима, нема секторске помоћи, у окружењу стижу нове мере помоћи, а у Србији нема ни прве помоћи.

"До краја године очекујемо да и дуги део тих 35 одсто људи који раде у туристичком сектору остане без посла уколико не буде секторске помоћи", рекао је Сеничић. Међу њима су и туристички водичи.

Ко је најугроженији у туристичком сектору 

Сеничић истиче да неки број њих ради и по оснву тога што ради у агенцијама или неким другим установама је имао помоћ државе - прву помоћ привреди, али велики број њих раде као индивидулаци и почетком фебруара престала је потреба за њиховим послом и најугроженија су категорија у туристичком сектору.

Према његовим речима, онај број водича који није нигде пријављен и за које се не може утврдити на који начин су обављали послове - тешко ће бити пронаћи модел.

"Имамо део водича који је радио онако како је требало да се ради по уговорима о делу, да је пријављен - бар њима треба обезбедити могућност да на основу тога што су радили онако како је потребно и како закон предвиђа - обезбеди им помоћ у виду једнократне помоћи да преживе до следећег пролећа", каже директор Јуте. 

Нада се да ће се током следеће недеље пронаћи нека нека коначна решења.

"Имамо апсурд - с једне стране обавезу да задржите запослене а немате лиценцу да радите. Дакле, апсурд мора да се заврши следеће недеље на један или на други начин - надам се да ћемо продужити полисе и да нећемо затворити туристичке агенције", закључио је Сеничић.

недеља, 24. новембар 2024.
9° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње