ММФ: Свет пред спорим опоравком, америчка економија у минусу 16.000 милијарди долара
Коронавирус је гурнуо светску привреду у најгору кризу од Велике депресије, 30-их година прошлог века. Ипак, најновије прогнозе Међународног монетарног фонда говоре да глобална економија постепено израња из најдубље рецесије. Најбрже се опоравља кинеска привреда, али је пред светом у целини дуг и тежак период опоравка.
За разлику од застрашујућих пројекција у јуну, ММФ је у најновијој прогнози глобалне привреде најавио 0,8 одсто мањи пад. Томе су допринели брз опоравак Кине, и велики пакети државне помоћи у Сједињеним Државама и Европи. Ипак, многе земље у развоју, посебно Индија, стоје горе него што се очекивало, углавном због поновног јачања епидемије.
"У нашем најновијем извештају о стању светске економије и даље прогнозирамо дубоку рецесију у 2020. години. Очекујемо пад светске привреде од 4,4 одсто, што је нешто боље од претходне пројекције у јуну. Изузев Кине, развијене државе и земље са растућим економијама неће се вратити на прошлогодишњи економски ниво до краја 2021. године", каже Гита Гопинат, главни економиста ММФ-а.
Економисти процењују да ће пандемија коштати америчку економију најмање 16.000 милијарди долара. Конгрес је већ одобрио 3.000 милијарди грађанима и привреди, па је економски пад Сједињених Држава нешто ублажен на минус 4,3 одсто ове године.
За наредну Фонд предвиђа Америци раст од 3,1 одсто. Кина је, по оцени ММФ-а, једина развијена економија која ће ове године имати раст – 1,9 одсто, а идуће 8,2 процента.
Највећу европску привреду – Немачку, очекује спорији опоравак него што се мислило.
"Прогнозе су пад од 5,4 одсто ове године, а за следећу прогнозирамо раст од 4,7 одсто. Процес опоравка и повратак на стање пре пандемије ићи ће отежано, јер су неки сектори и даље погођени рестрикцијама. Глобално инвестирање, које је важно за немачку економију, због кризе је ослабљено на дужи временски период", наводи економиста Штефан Кутс.
Роберт Халвер с Франкфуртске берзе истиче да ће економски раст Немачке у 2021. бити смешан у поређењу с Кином, због израженог дефицита.
"Морамо озбиљно схватити дигитализацију, јер компаније напуштају Немачку и одлазе у земље које уводе нову индустријску револуцију", напомиње Халвер.
Међународни монетарни фонд предвиђа да ће се привредна активност еврозоне која обухвата 19 држава, ове године смањити 8,3 одсто. Катастрофа није окончана ни издалека, кажу стручњаци и поручују да све земље очекује дуг и мукотрпан процес опоравка.
Коментари