Из финансијске пандемијске олује богати изашли још богатији
Богатство оних који су већ богати увећало се током пандемије Kовидом-19 за више од једну четвртину. У моменту у коме је на милионе људи губило посао, богаташи су се богатили, показује годишњи извештај швајцарске Ју-Би-Ес банке.
Богатство светских "Баја патака" крајем јула је дотакло рекордну цифру од 10.200 милијарди долара (око 8.677 милијарди евра) што је много више него пре само три године када је та цифра достигла 8.900 милијарди долара (око 7.572 милијарди евра).
"Billionaires Insights 2020", извештај који су урадили PWC и Ју-Би-Ес показује и да је порастао број оних који поседују бар милијарду долара.
Богатство оних који су већ пребогати увећало се за 27,5 одсто између месеца априла и јула 2020.
"Очигледно су добро пословали током кризе изазване ковидом 19", коментарисао је шеф Одељења за саветовање богатих клијената Ју-Би-Ес банке Јозеф Стендлер.
Како је објаснио, спремни су на ризик и тај њихов апетит ка заради их је навео да купују акције док су светска тржишта тонула, да би их после продавали надокнађујући губитке.
Управо тако се зове извештај је објавила банка: "Riding the strom" (Јашући кроз олују). Спремност да се "ухвати талас" у правом тренутку супербогатима је омогућила да профитирају након пада тржишта.
Највише су профитирали они који су инвестирали у индустрију, затим технологију па у здравство, те је њихово богатство порасло за 44,4, 41,1 и 36,3 одсто.
Битно је подвући и да су супербогати инвестирали у некретнине, њих 48,8 одсто што је донело зараду између марта и јула 2020 од 12,9 одсто.
По овом истраживању које је анализирало 43 светска тржишта која покривају 98 одсто укупног богатства, најбогатији су у Сједињеним Америчким Државама, затим у Kини и Немачкој.
У Италији се четрдесет особа сматра супербогатима од којих је 67 одсто мушкараца и 33 одсто жена.
Филантропија пратила раст профита
Kако се повећавају богатства тако расте и филантропија тако да је ове године ниво донација достигао највећу цифру у историји. Богаташи су током пандемије донирали 7,2 милијарде долара због кризе изазване ковидом 19.
Највеликодушнији су били Американци – 98 супербогатих особа донирало је 4.578,6 милијарди долара, за њима следи 12 супербогатих Кинеза који су донирали 678,8 милијарди.
Још једна тенденција коју је забележена у овом извештају јесте и поларизација богатства где се најиновативнији сектори налазе на врху листе.
Предузетници у технолошком, здравственом и индустријском сектору су били у предности. У тим сферама богаташи највише зарађују.
Научници, програмери и инжењери воде праву револуцију у индустријском свету и они су ти који предводе промену, те ће они бити нови богаташи, закључује се у извештају.
Коментари