Два сценарија за излазак из кризе узроковане коронавирусом

Привредна кривуља у доба кризе може да личи на латинично слово V , које значи да ће након брзог пада и брзо да се опорави, као дупло V - W, да ће након кратког раста опет да пада и да иде у рецесију. Или слова L - брз пад и дуготрајан опоравак. Може да буде као U - благи пад, па спори опоравак.

Председник Савета гувернера НБС и професор Факултета ФЕФА Небојша Савић наводи да је Народна банка Србије (НБС) брзо реаговала на почетку пандемије ковида 19 и на време применила монетарне мере захваљујући којима је обезбеђена ликвидност система.

Истиче да је недељу дана након што је реаговала Америчка централна банка ФЕД уследила монерална интервенција НБС која је подразумевала исте мере.

"Захваљујући тим мерама које су пандан оним које су увеле водеће централне банке обезбеђена је ликвидност система, а након тога је уследио пакет фискалних мера", објашњава Савић.

Оцењује да је важно што је у првих осам месеци ове године индустријска производња у Србији практично надокнадила пад у другим секторима, што је како је нагласио - добар сигнал.

"Такође и раст у грађевинарству се наставља, што је веома битно", каже Савић.

Опоравак светске привреде зависи од САД и Европе

Говорећи о стању економије на глобалном нивоу Савић да се светска привреда опоравља нешто боље него што се очекивало, али да се не може "правити универзална слика" и да ће бити разлике од земље до земље.

"Генерални тренд је да ће опоравак бити опредељен оним што се дешава у САД и Европи, не због тога што Кина има мањи значај већ што Кина неће ући у тако дубок проблем као што улазе ове две привреде", оцењује Савић.

Како каже, све досадашње рецесије су имале имале облик латиничног слова V - након пада је уследио опоравак који је у првој фази био нешто бржи, отишло се изнад и онда се стабилизовао на неком нивоу где је обезбеђен раст.

"Меутим, било је случајева да се економија креће као латинично слово L које представља опасност и значи брз пад и да се нећемо повратити. То је ситуација која је углавном постајала у ратним кризама. Ми не знамо шта ће се десити и то јесте велики знак питања. Значи, искуство каже, углавном се дешавало слово V, али биће велике разлике по земљама у зависности од мера које су спроведене. А светска привреда засада се опоравља мало боље него што се очекивало", објашњава Савић.

Подсећа да су пројекције да ће у трећем кварталу наредне године уследити привредни опоравак у свету, али да тај оправак мора да "повуче" америчка привреда.

На питање који су то изазови за очувању економије Небојша Савић одговара да су то здравствени, предузетнички и државни.

"Мора се наставити са даљим прилогођавањем процесима који постоје у свету и који су постојали пре марта - дигитализација, четврта индустријска револуција, нови пословни модели, нов бизнис. Ми смо започели ту причу прошле године", објашњава Савић. 

Србија се опоравља боље од очекиваног

Председник Извршног одбора Ерсте банке Славко Царић наводи да се Србија много боље опоравља од очекиваног.

"Србија се опоравља много брже него што смо очекивали. Више је разлога - први је структура привреде, други структура помоћи, односно пакета који смо договорили заједно са Министарством финансија и Народном банком. За сада ја сам оптимиста јер све што смо до сада видели указује да идемо у правцу слова V", објашњава Царић.

Коментаришући светску економију у доба пандемије, гост Ока наводи да се ситуација разликује од земље до земље и оцењује да крајњи резултати зависи од тога шта ће нам корона донети у последњем кварталу 2020. године.

"Зависи од тога - да ли ће бити пуно заражених, да ли ће бити велике напетости у здравственим системима, да ли ће то довести до тога да економија морати и много више да се затвара него што је сада, да ли ће бити нових полицијских часова", објашњава Царић.

Говорећи о мерама Владе, Славко Царић наводи да је мораторијум била једна од првих мера која је одмах дала ефекте.

Не враћати се у прошлост

Биљана Боговац, партнер у ревизорско консултантској кући PwC наводи да је пад био много значајнији него што је то предвиђано, да се и даље дешава, и да је из тог разлога тешко предвидети опоравак. 

Оцењује да ће успех зависити од тога колико нас престане да размишља да треба да се вратимо на нешто што је било пре короне.

недеља, 24. новембар 2024.
12° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње