Српски туризам данас - шта показују бројке и када ћемо поново слободно да путујемо
Директорка Туристичке организације Србије Марија Лабовић рекла је за РТС да је у светским размерама губитак за првих шест месеци - 450 милијарди долара, када је прилив од туризма у питању. За првих шест месеци у Србији остварено 416 милиона евра девизног прилива, 18 процената мање него у том периоду прошле године.
Светски дан туризма, 27. септембар, туристички радници обележавају са никад лошијим резултатима. Пад броја туриста и прихода у целом свету је око 70 одсто, што је створило масовна отпуштања радника у туризму и угоститељству.
Светска туристичка организација процењује да ће и 2021. бити година домаћег туризма.
Марија Лабовић, директорка Туристичке организације Србије, рекла је, гостујући у Дневнику РТС-а, да је пандемија имала велику негативну последицу на економију у свету и код нас.
Према њеним речима, губитак у светским размерама за првих шест месеци је 450 милијарди долара, када је прилив од туризма у питању.
"У Србији с обзиром да нам је прошла година била рекордна година и да је то била година када смо три године заредом прелазили милијарду евра девизног прилива и завршили са милијарду и 436 милиона евра - ове године за првих шест месеци је свега 416 милиона евра девизног прилива, 18 процената мање него у том периоду прошле године", рекла је она.
"Брине нас што су првих шест месеци ушли резултати јануара и фебруара који су били јако добри и били су најава да ће ова година бити нова рекордна година с обзиром на то да је раст био двоцифрен у јануару и фебруару - отуд толики девизни прилив, а закључно са јулом пад у броју долазака и ноћења иностраних туриста је чак 70 одсто", указала је Лабовићева.
Експанзија домаћег туризма
Директорка ТОС-а каже да не може рећи да су то бројке вредне пажње, појављује се помало, али бројке су занемарљиве да не можемо да на њих рачунамо - више су пословни доласци него туристи.
Према њеним речима, оно што је условно речено донекле смањило велики губитак је домаћи туризма који је био у експанзији.
"Ове године домаћи туристи су се одлучули да још у већем броју да путују по Србији, у августу је 25 одсто више домаћих туриста одмарало у Србији, него августа прошле године", рекла је Лабовићева.
Говорећи о типу дестинације који су туристи бирали, каже да је то углавном у руралним окружењима, тражио се активан одмор - тако да је у августу на планинама било за 64 одсто више домаћих туриста, а у бањама око 30 одсто више туриста овог августа него у 2019. години.
Лабовићева указује да је процена да ће 2021. бити година домаћег туризма и евентуално година путовања по региону, док за потпуни опоравак светског туризма треба 2,5 до 4 године - да се вратимо на резултате из 2019. године.
У време светске еконмске криза 2009. године, резултати и губици су били чак пет пута мањи, истакла је Лабовићева.
Смештај за свачији џеп
Говорећи о ценама аранжмана, Лабовићева каже да су цене ствар понуде и тражње и у том смислу чим је потражња била већа неки од смештајних капацитета су се одлучили да повећају цене.
"Не могу рећи са терена да је то био масовни случај", истакла је директорка ТОС-а.
"Србија је таква туристичка дестинација да заиста има да понуди смештај за свачији џеп, тако да у том смислу гледано толико постоји различитих типова смештаја од најлуксузнијих до мање луксузних - да верујем да је свако могао да пронађе нешто адекватно за своје прилике", закључила је Лабовићева.
Коментари