Брнабић: У јуну благи раст БДП-а,у другом кварталу пад од 6,5 одсто
Србија је у јуну забележила благи раст БДП-а од 0,1 одсто и тиме je према флеш-процени Министарства финансија завршила други квартал са падом од 6,5 одсто БДП-а, изјавила је председница Владе Ана Брнабић. Чак 94 одсто привредника не очекују смањење броја запослених, истакла је премијерка.
Ана Брнабић је на конференцији за новинаре изјавила да су резултати у привреди добри, много бољи него што се очекивало. "То је велика ствар за привреду и грађане", рекла је Брнабићева.
Тај резултат је остварен, каже, у изузетно тешким околностима када читав свет трпи и када многе екомномије широм света имају пад у двоцифреним процентима, укључујући и најјаче економије света.
"Ми смо у јуну 2020. имали благи раст од 0,1 одсто и тиме смо према флеш-процени Министарства финансија завршили други квартал са падом од 6,5 одсто нашег БДП-а", навела је Брнабићева.
Пошто је Србија имала раст у првом кварталу ове године од пет посто, значи да смо прву половину 2020. године завршили са падом од 0,9 одсто, и то је фантастичан резултат, оценила је председница владе.
Каже да је у сценарију најјачег удара кризе, када је држава радила пројекције, пројектовано да ће у другом кварталу пад економије бити 15,4 посто.
"Па смо онда ревидирали ово на 11,1 посто, па смо у јуну додатно ревидирали и смањили на минус 9,9 постои, завршили са минус 6,5 посто. Дакле толико је боље од очекиваног, прогнозираног радила наша економија у овом изузетно тешком другом кварталу", рекла је премијерка.
"Нисмо имали ниједно отказивање страних инвестиција"
Оно што такође изузетно охрабрује је како се понаша тржиште рада у овом тренутку и ту број запослених стабилан, истакла је Брнабићева.
Упркос кризи Србија има стабилан број запослених и у другом кварталу ове године, у односу на исти период прошле, бележи се већи број запослених за 1,6 одсто, изјавила је премијерка.
"Нисмо имали ниједно отказивање страних директних инвестиција и охрабрује то да ћемо у у септембру и октобру имати постављање камена темељца за нове погоне", рекла је Брнабићева.
"Предвиђали смо пад од 1,8 одсто, сад очекујемо нулти раст"
Брнабићева је навела да сви индикатори говоре да ће привреда имати бољи резултат, да неће даље падати али ни расти, те да би раст БДП-а могао да буде око нуле, што би био велики успех.
Подсетила је при томе да је у ранијим проценама влада предвиђала пад за целу годину од 1,8 одсто, а Међународни монетарни фонд од три процента, што је далеко најмања пројекција пада те институције у односу на процене за остале земље света.
Честитала је и грађанима и привреди на резултату, замолила их да наставе заједничку борбу, те поручила да ће Влада увек бити на услузи и грађанима и привреди.
"Чак 94 одсто привредника не очекује смањење броја запослених"
У другом кварталу 2020. године 72 одсто анкетираних фирми оставрило је повећан или исти обим инвестиција, готово 56 одсто планира инвестиције у трећем кварталу, а чак 65 одсто планира већи обим инвестиција у трећем кварталу ове године у односу на други квартал, каже председница Владе.
Премијерка је рекла да радује што је анкета коју је спровела ПКС о пословној активности привредних субјеката у Србији показала и да чак 94 одсто анкетираних компанија не очекује смањење броја запослених ни у трећем кавраталу.
Навела је да у том смислу и држава има додатне програме подршке на којима се ради, укључујући програм "Моја прва плата", додатне преквалификације, изградњу регионалних тренитнг ценатара уместо центара за обуке, као и проширење обухвата реформе сезонског запошљавања за коју каже да је дала одличне резултате у пољопривреди.
Тако је у плану, додаје, да реформа созонског запошљавања обухвати угоститељство и туризам, грађевину и неке друге секторе.
"Рио Тинто" одобрио 200 милиона долара за студију изводљивости
Највећи раст у броју регистрованих запослених у другом кварталу године бележи се у области производње моторних возила - 21,1 одсто и то говори да постоји велико поверење инвеститора у Србију, рекла је председница Владе.
"Они нису напуштали Србију због кризе, имамо компаније које су наставиле инвестиције у Србију и компаније које ће тек кренути да граде своје погоне. У односу на 2019, ово је година када су се неке инвестиције завршиле и људи су отварали радна места", рекла је Брнабићева и као пример навела компанију "Магна" у Алексинцу.
Што се тиче раста броја запослених, навела је да се бележи раст од 17,1 одсто у области рачунарског програмирања и да комплетна ИТ индустрија бележи благи раст од 4, 5 одсто.
У рударству се такође, како је навела, бележи раст од 11, 9 одсто захваљујући, пре свега, инвестицијама "Зиђина" и пројекту "Чукару Пеки".
Истакла је да је групација "Рио Тинто" одобрила 200 милиона долара за студију изводљивости у наредних 16 месеци, што је, наглашава, велика ствар у оваквој кризи.
И у грађевинарству се бележи раст, 10,1 одсто, јер је настављено са улагањима, рекла је Брнабић.
Коментари