Шта су препоруке Фискалног савета

Фискални савет (ФС) сматра да у предстојећем периоду држава треба да се фокусира на смањење дефицита у 2021. на око 2,0 посто бруто домаћег производа (БДП), у циљу фискалне стабилности, поремећене, како наводе, здравственом кризом ковид 19.

Поред тога, Савет препоручује повећање државних издвајања за инфраструктуру, као и контролу раста пензија и плата у јавном сектору у 2021. години.

Фискални савет сматра да би било оправдано и потпуно замрзавање зарада.

"Евентуални нови пакет помоћи привреди морао би да буде далеко мањи од првог, селективан и привремен", оцењује Фискални савет.

Уз то, ова криза дала је додатни разлог да се повећа улагање у здравство, наводи се у најновијем Извештају о утицају здравствене кризе ковид 19 на економска и фискална кретања у земљи.

Према процени Фискалног савета, српски БДП ће услед негативних ефеката корона кризе у текућој години опасти за 3,0 одсто, буџетски дефицит ће износити 7,0 посто БДП-а, а јавни дуг на крају године види на нешто преко 60 процената БДП-а.

Фискални савет напомиње, ипак, да све прогнозе које даје у овом извештају имају из објективних разлога велики степен неизвесности, због тога их не би требало тумачити као безусловне и потпуно прецизне, већ као тренуно највероватнији исход очекиваних промена економских индикатора.

Уколико, међутим, у другој половини године поново дође до ригорозног ограничења кретања становништва и забране рада у одређеном броју привредних делатности, привредна активност ће се додатно умањити у односу на претходне прогнозе - па би пад БДП-а у 2020. у том случају био већи од 3,0 посто и могао би износити око 5,0 процената, упозорава Савет.

Пад БДП-а Србије

Напомиње да ће пад БДП-а Србије бити мањи од већине европских земаља због структуре домаће привреде, а као разлог наводи то што релативно велики део домаће привреде производи основна, егзистенцијална добра, за којима у овој кризи тражња није знатно пала (храна, кућна хемија и друго).

Тренутно, оцењују да ће, без промене садашњих политика, буџетски дефицит бити највероватније ипак близак оном који је планиран ребалансом и поред тога што добар део планираног пакета државне помоћи није потрошен, наводи се у Извештају.

У случају промене политика, додаје се даље, дефицит би лако могао бити и нешто већи од планираног, јер би та промена вероватно значила додатни (свакако мањи) пакет мера подршке привреди и/или исплату финансијске помоћи неким предузећима у којима држава има власништво (на пример Ер Србији).

Савет такође процењује да ће привредни пад у 2020. довести до смањења броја запослених за 30 до 50.000, уз опаску да се у јавности дају бројне неутемљене оцене - од прогноза синдиката да ће без нове државне помоћи више стотина хиљада људи изгубити посао, до оцена да ће број запослених наставити да се повећава.

понедељак, 25. новембар 2024.
15° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње