Отплата кредита се продужава за две године, рачуница на примеру од 500.000 динара

У време епидемије неки су остали без посла, некима су смањена примања. А многи имају кредите. Да би им олакшала отплату дуга, Народна банка је дала препоруку банкарима да за највише две године продуже рок отплате кредита узетих пре 18. марта, односно пре почетка епидемије. Тиме ће дужницима рата бити мања, а банкарима мања брига да ће имати више проблематичних кредита.

Од понедељка клијенти банака могу да рефинансирају рефинансирани кредит, односно продуже рок отплате. То се не односи на дозвољени минус и стамбене кредите.

"Не постоје препреке за банке да кредите који су иницијално одобрени на краће рокове после неколико година отплате поново рефинансирају на дужи рок. У том случају, ако би банка затворила кредит узет на пример 2017. године, направила би нови, две године дужи отплатни план, при чему је услов да износ одобреног кредита за рефинансирање не може бити већи од преосталог неотплаћеног износа кредита који се рефинансира", наводи НБС.

Банкари су опрезни, још рачунају а и дужници праве своју рачуницу.

Владимир Васић, секретар УБС каже да клијенти имају ту могућност да смање своју месечну рату тако што ће продужити постојећи кредит до 24 месеца.

"На једном примеру од 500.000 динара и просечној камати од 9,67 процената месечна рата се смањује за 1.293 динара. За разлику од класичних кредита ви немате овде могућност у оквиру свог рација за неки додатни кеш", објаснио је Васић.

Економисти за нове мере кажу да су логичне и да су у корист и дужника и банака.

"По могућности да прођу кредитни биро, то је јако битно да добију зелено светло, са овим подизањем кредитног оптерећења које је дозвољено и да се на тај начин очува кредитна активност која је јако битна да би се опоравила привреда, то јест да би се постигле задовољавајуће стопе привредног раста", каже Зоран Грубишић.

После година тешких мера, банке су успеле да снизе ниво проблематичних кредита становништву на свега 2 одсто.

Свако учешће кредитне рате веће од 30 посто у односу на зараду банке су то класификовале као ризичне позајмице. Међутим, новим производом кеш кредита у време ковида то задужење може да износи и до 60 одсто вредности зараде. 

понедељак, 25. новембар 2024.
13° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње