И туризам оболео од короне, Хрватска и Грчка међу најугроженијима

Туристички сектор широм света би због пандемије коронавируса могао да изгуби најмање 1,2 билиона долара, односно 1,5 одсто светског бруто домаћег производа, саопштено је у извештају Конференције за трговину и развој Уједињених нација. Међу земљама које су највише угрожене налазе се и Хрватска и Грчка.

У извештају се упозорава да би губитак могао да порасте до 2,2 билиона долара уколико пауза у међународном туризму потраје осам месеци, док се у случају паузе од 12 месеци предвиђа губитак од 3,3 билиона долара, односно 4,2 одсто глобалног БДП-а.

Туризам је кичма економије многих земаља и једини извор прихода за милионе људи широм света. У последњих 20 година се зарада од туризма утростручила – са 490 милијарди на 1,6 билиона долара.

Преовлађујуће рестриктивне мере у одређеним земљама, ограничења за путовања, смањење доступног прихода потрошача и низак ниво поверења могу значајно успорити опоравак сектора туризма. Поред тога што се туризам полако поново покреће у све већем броју земља и даље остаје на истом месту у многим државама.

"Ови бројеви нас јасно подсећају на нешто што се чини да често заборављамо: економска важност сектора и његова улога у животним приходима за милионе људи широм света", рекла је Памела Коук Хамилтон, директорка за међународну трговину у том телу УН.

Земље у развоју могле би да претрпе највећи пад бруто домаћег производа. Јамајка и Тајланд се издвајају. У најоптимистичнијем сценарију Јамајка би могла да изгуби 11 одсто БДП-а, док би Тајланд могао да остане без девет одсто свог БДП-а.

Хрватска на трећем месту, пад се предвиђа и Грчкој 

Хрватска се налази на трећем месту и према умереном сценарију могла би да изгуби осам процената бруто домаћег производа. Мањи пад се предвиђа Грчкој, која би могла да остане без четири одсто БДП-а.

Сектор туризма ће и у развијенијим земљама осетити пад. Према прогнозама, због пада у међународном туризму, милијарде долара би могле да изгубе Француска, Грчка, Италија, Португалија, Шпанија и САД.

Процене показују и да би се у најтеже погођеним земљама, попут Тајланда, Јамајке и Хрватске у великој мери могло смањити и запошљавање неквалификованих радника, а посебно жена.

Хрватску уз Тајланд и Јамајку издвајају још и по могућем, како кажу, најбржем паду плата за квалификоване раднике, у оптимистичном случају за девет посто. Предвиђа се да би плате у Тајланду могле да падну за око 12 одсто, а на Јамајци за 11 одсто.

Конференција за трговину и развој Уједињених нација је позвала на повећану социјалну заштиту угрожених радника, а међународну заједницу позива да подржи приступ финансирању најтеже погођених земаља.

понедељак, 25. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње