Удар короне на предузећа – ко је најгоре прошао у Србији

Љиљана Павловић из Уније послодаваца Србије каже за РТС да је, према истраживању, 94 одсто предузећа имало озбиљних потешкоћа у функционисању током ванредне ситуације. Најтеже је прошао сектор угоститељства и туризма, истиче Павловићева.

У истраживању које је током априла спровела Унија послодаваца Србије, 54 одсто предузећа навело је да је криза имала велики утицај на њихово пословање.

Љиљана Павловић је, гостујући у Јутарњем програму, пренела да је још 40 одсто предузећа изјавило да је имало негативан утицај на средњем нивоу, што значи да је укупно 94 одсто имало озбиљних потешкоћа у функционисању током ванредне ситуације.

Каже да су најтеже погођена микро-предузећа и предузетници и додаје да је истраживање показало да је њих око 65 одсто имало озбиљних проблема, а још 30 процената је имало средње негативан утицај кризе на пословање.

"Најтеже је прошао сектор угоститељства и туризма. Ту немамо готово ниједног привредника који није изјавио да је криза високо утицала на њихово пословање", истиче Павловићева.

Проблем који је заједнички свима

Што се тиче времена које предузећима треба да изађу из кризе, наводи да је једна трећина рекла да би релативно брзо могли да се опораве, за месец дана, али две трећине је оних који су изјавили да им је за то потребно три до шест месеци.

"Различити сектори су имали различите проблеме. Оно што може да обједини све секторе када су у питању конкретни проблеми, то је пре свега пад тражње пад промета. Велики број послодаваца је имао проблем са ланцима набавке. Јавило се и уско грло када је у питању превоз запослених, као и код низа административних процедура", наводи Павловићева.

Где је било највише отпуштања

Истиче да је веома мали проценат оних послодаваца који су одлучили да отпусте своје запослене.

"Посматрано по секторима, највећу штету односно највише људи је остало без посла у сектору туризма и угоститељства и то је негде било очекивано", напомиње Павловићева.

Што тиче мера које је влада предузела, наводи да су их привредници оценили као врло повољне, али очекују да ће бити и наставка тих мера доћи и да ће држава имати разумевање и у наредном периоду

"Један број послодаваца није био задовољан, јер сматрају да су те мере закаснеле и да је требало раније да се примене, али у већини случајева мере су углавном добро оцењене", истиче Павловићева.

Послодавце брину преговори о минималцу 

Оно што сада посебно брине привреднике, како је додала, јесте приближавање преговора о висини минималне цене рада у августу.

"У том смислу, Унија послодаваца Србије има један круг консултација. Њихова брига иде у правцу тога да ће можда доћи до раста минималне цене рада, али да тај раст мора бити праћен озбиљним пореским олакшицама", закључила је Љиљана Павловић.

понедељак, 25. новембар 2024.
6° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње