Ни ИТ сектор није имун на корону

Рат против коронавируса још није добијен а привредници полако већ рачунају штету и процењују када ће привреда стати на ноге. Сагласни су да то зависи од здравствене безбедности не само код нас, него и у свету и од враћања потрошње.

Од амбициозних планова о расту пословања у овој години, како је планирало 78 одсто највећих домаћих и међународних компанија окупљених у Америчкој привредној комори и новог запошљавања, што је планирало њих 61 одсто, до пада. Сада се највећи број нада да ће сачувати запослене на броју.

"Највећи број њих очекује пад прихода негде на нивоу до краја године око 20 одсто, пад профитабилности око 25 одсто, и пад инвестиција у висини од 30 одсто онога што је било предвиђено", каже председник Америчке привредне коморе Зоран Петровић.

Великима је ипак лакше што потврђује да чак 63 одсто њих, упркос свему, не очекује да ће имати проблем ликвидности.

"Посебно су осетљива мала предузећа и предузећа која имају до три године старости. Када кажем мала предузећа, мислим пре свега на предузетнике и предузећа која имају до 10 запослених. Они очекују нешто већи пад прихода и они очекују да ће морати да отпусте један број радника", рекла је Јелена Бојовић, директорка за регулаторну реформу Наледа. 

Највећи пад се бележи у туризму, угоститељству, транспорту, промету непокретности, креативној индустрији, али се показало да ни ИТ сектор у свом виртуелном свету, није имун на спољашње утицаје.

 "ИТ сектор је сектор који у великој мери пружа услуге сектору туризма и угоститељства и сектору транспорта и пошто је криза потрајала мало дуже постало је видљиво да и они грцају од последица те кризе као и сви други", навела је директорка Пројекта сарадње за економски развој УСАИД Драгана Станојевић.

Има оптимизма 

Није све црно. Међу 40 одсто испитаних компанија, колико их је очекивало додатне негативне последице, после два и по месеца оптимизам је порастао.

"Видели смо да у релативно кратком времену можемо да дигитализујемо неке сервисе, производе итд., сервисе које пружа држава, некакве услуге такође које пружају разни бизниси у економији за релативно кратко време. Оно што би сада било јако добро јесте да то не заборавимо", рекао је  Зоран Петровић.

Процене су да би привреда могла да се врати на пређашњи ниво за три месеца до годину дана. Међу првима који би могли да стану на ноге, јесу предузетници који су показали велику флексибилност.

уторак, 26. новембар 2024.
4° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње