Полетели авиони, аутомобили на границама - припремите се за нове проблеме
Прилагођавамо се новим околностима, епидемија полако пролази, а сада је нова реалност па и у саобраћајној сфери. Авио, путнички саобраћај и туризам су неповратно изгубили приходе, а стицаће их на кашичицу, рекла је за РТС Радојка Николић. Авиони се спремају пред сваки лет, а најмање једанпут дневно се дезинфикују, указује Зоран Илић. Нису дефинисане тачне процедуре на границама, поготово када крене велика навала, истиче Младен Алвировић.
Авио-компанија "Ер Србија" обновила је путнички комерцијални авио-саобраћај. Први путници отишли су за Цирих и Франкфурт. Током пута сви путници све време морају да носе маске, а додатна заштитна опрема – визири и рукавице – добродошла је.
Од петка сви који буду улазили у нашу земљу, како домаћи тако и страни држављани, неће морати да имају негативан тест на вирус корона нити да иду у самоизолацију.
Уредница Магазина "Бизнис" Радојка Николић рекла је у емисији Око економије да је то наговештај нормалног живота.
"Тешко је очекивати да се све врати на стање пре избијања епидемије јер је несигурност велика, има лутања око природе саме болести, како се понашати, различита су мишљења што је створило несигурност", указала је Николићева.
Према њеним речима, људи брину и за своје послове. "Ако су људи у ресторанима, то ствара привид, међутим, неповратно смо изгубили три месеца, авио-саобраћај, путнички саобраћај и туризам су неповратно изгубили приходе, а стицаће их на кашичицу. Ово је тешка година и протећи ће у прилагођавању у страху од новог вируса", рекла је Николићева.
Говорећи о путовању авионом, помоћник министра за авио-саобраћај Зоран Илић каже да је на том плану све као пре ванредног стања, јер су доласци у Србију као пре.
Путовање авионом: обавезне маске, по жељи визири и рукавице
"На аеродромима је направљена физичка дистанца, аеродром је опремљен средствима за дезинфекцију, свако седиште ће бити пуно, али сви морају да имају маске, а по жељи визире и рукавице", напоменуо је Илић.
Одговарајући на питање како обезбедити пуну заштиту на дугим летовима, Илић каже да ће на лету за Њујорк бити кетеринг, да се кабине припремају за сваки лет, као и да ће се створити више простора приликом укрцавања.
Указује да је време доласка за стандардна путовања два сата, а да није лоше да се за велике авионе почне нешто раније да би било све безбедно, јер је сам шалтер за регистрацију уско грло као и место безбедносне провере, где то траје.
Говорећи о циркулацији ваздуха у авиону, Илић каже да је авион херметизован, и да се врши измена ваздуха у зависности од трајања лета, систем вентилације ради попречно - нема унутар кабине талас ваздуха који би кренуо од репа ка пилотској кабини или обрнуто, већ циркулише у низу у једном реду, попречно - а дезинфиковаће се сви вентилациони канали.
Илић каже да се сви авиони спремају пред сваки лет, а најмање једанпут дневно се дезинфикују пре поласка и при слетању.
Путовање колима: који су проблеми
Уредник емисије САТ Младен Алвировић, говорећи о путовању колима, каже да праве проверене информације нема и да се наилази на проблеме.
"Проблеми су следећи: могли бисмо преко Бугарске у Грчку од 1. јуна, Грчка од 15. јуна отвара границе за туристичка путовања. Нису дефинисане тачне процедуре на границама, као што постоје на аеродромима, поготово када крене велика навала, то се не зна", подвлачи Алвировић.
Напомиње да је Грчка забранила рад хотела, до краја месеца се отварају "сити хотели", али у туристичким местима постепено.
"Повратак на море неће бити брз, од половине до краја јуна можда може да се рачуна на летовање. Кључна информација је шта ће бити са Северном Македонијом. Биће затворени 50 сати за викенд, због два верска празника - дискусија о отварању граница креће следеће недеље", рекао је Алвировић.
"Мора нешто да се ради, година прође"
Надовезујући се на питање о опоравку држава, Николићева каже да је чула од неких привредника да из економских разлога неће ни бити проглашавања евентуалног другог таласа епидемије.
"Свакако да су у једном тренутку схватили да је економија оно од чега се живи, онда је морало да се крене уз ризик и опомене лекара. Непозната је болест и сазнања се стичу у ходу, друга ситуација вас демантује и то је утицало на одлуку: ако не знамо шта се дешава, мора нешто да се ради, година прође", објаснила је она.
Николићева каже да, што се тиче транспорта и логистике, све је доста добро функционисало.
"У првом кварталу имамо 500-600 милиона у извозу прехрамбене робе, март је био критичан, житарице су ишле невероватно, јер иначе смо у 10 светских извозника сировинаша", каже Николићева.
Највећи проблем су хотелска индустрија и туризам
Према њеним речима, највећи проблем су хотелска индустрија и туризам. Каже да нећемо имати девизни прилив.
"Више од милијарду прилива од туриста смо имали, најиздашнији су Кинези. Њих 600 милиона припада средњој класи, они воле да путују по својој земљи и по свету, троше два пута више од Јапанаца, они и купују. Код њих ће бити сторнирана многа путовања по свету, а имамо срећу у несрећи: што је земља на нижој грани, ако паднете, пад је блажи", објаснила је Николићева.
Подсећа да нама туризам учествује са два одсто у стварању друштвеног производа.
"Аустрија нема море, али има 25 милијарди евра од туризма, Немачка зависи од произвођача аутомобила – све је поремећено, многи ће разматрати сељење капацитета у Европу, Кина није више тако јефтина", сматра она.
Помоћник министра такође сматра да економију морамо да покренемо, али да мере превенције морамо да задржимо и указује да у авиону није било заразе, а да ће све гране долазити на своје.
"Зашто нам је сваки лет пун – релаксирали смо мере, али и направили систем за путнике. На сваком граничном прелазу имамо санитарну инспекцију, а 40 до 50 прелаза су у функцији, имате земље које су захтевније", рекао је Илић и додао да између појединих земаља правила нису успостављена.
Гужве на границама, како се изборити с тим
Када сада идемо на пут, Младен Алвировић каже да су проблеми са којима се туристи сусрећу где ће направити паузу.
Препорука из Бугарске је да се све мање спрема храна на лицу места, већ да се продаје упакована храна.
"Друго, гужва на границама, људи, аутомобили, камиони, како се изборити с тим?", пита се Алвировић.
"Када имамо мере које су различите и недовољно јасне, један број људи нешто поштује, а други не поштују – верујем да ће људи који размишљају где ће летовати остати кући", каже Алвировић.
Грчка је најавила да, ако се туристи тамо разболе, морају тамо да остану у карантину, то је ноћна мора, сматра Алвировић.
"Биће динарски прилив од туризма, али смо далеко од нормале", закључила је Радојка Николић.
Коментари