Како до бесповратних средстава за набавку опреме
Банке су од привредника већ примиле захтеве за око милијарду евра кредита, то је половина од планиране две милијарде евра помоћи за уклањање последица пандемије на привреду, а прве исплате се очекују до краја недеље, потврђено је РТС-у у Министарству финасија. Фонд за развој исплатио је више од 300 кредита са каматом од 1 одсто. Независно од тога, Министарство привреде четврту годину позива власнике малих и средњих предузећа да конкуришу за кредите за набавку опреме, уз милијарду динара бесповратних средстава.
Први пут због кредита привредник не мора у банку, Министарство привреде је увело електронску пријаву уз коју ће банкари добити податке од АПР-а и Пореске управе.
Уз милијарду динара бесповратно, мала и средња преузећа моћи ће да набаве опрему вредну четири милијарде динара.
"И ове године банка омогућава да онај део средстава који је неопходан а то је 70 одсто, клијенти прибаве из кредита, који и одобравамо. Претходних година највеће интересовање су показали они клијенти који раде у грађевинској или пак прехрамбеној индустрији", наводи Маја Огризовић из Банке Поштанска штедионица.
За учешће привреднику је потребно пет одсто сопствених средстава, четвртину му даје држава, остало је банкарски кредит. Одобравају га - шест банака и две лизинг компаније. У таквој формули, бесповратна средства су потпуно оправдана, оцењују економисти.
"Мислим да је ово иделан начин да се помогне инвестирање и у исто време утиче на то да то не буде у погрешну инвестицију. Јер банка неће дати новац предузећу које је неликвидно, или које је лоше у пословању, које често може да напрви лоше пословне одлуке, а то показују његове књиге, односно биланси", објашњава Горан Николић, економиста.
Уместо хипотеке, гаранција је опрему која се купује. Зависно од броја запослених бесповратна помоћ државе је од једног до највише пет милиона динара. Ипак привредник и за инвестицију већу од 20 милиона може користити ову кредитну линију, али остатак новца мора да обезбеди из других извора.
Коментари