Да ли је паметно сада купити стан или аутомобил
Пандемија је многе ствари ставила ван тока, а криза је променила навике. Kолико је то утицало на тржиште и да ли је престанак ванредног стања сигнал за инвестирање?
Једна од ретких слика која је била иста за време ванредног стања и после ње јесте слика радника на градилишту. За њих није било паузе. Потражња станова пре ванредног стања била је већа од понуде, а како је тржиште само привремено било замрзнуто, очекује се да ће се тај тренд наставити.
Иако су на адресу агенција за некретнине стизала бројна питања потенцијалних купаца за који проценат и када ће цене бити ниже, агенти су морали да их разочарају.
"Што се тиче цена, ситуација на тржишту је прилично стабилна значи већ извесно време, ово неће много пореметити с обзиром на то да је код нас тражња прилично здрава може доћи можда до привременог застоја од можда месец-два због прихода људи који су поремећени у овом периоду били, али не очекује се заиста никакво драматично осцилирање цена", каже Урош Јовановић из "Арт" некретнина.
Неочекивано или не, али чак ни током ванредног стања људи нису одустајали од куповине некретнина. Али јесу од нових аутомобила, чија продаја је опала за 50 посто у Србији, али и свету.
Током кризе већина произвођача је обуставила производњу, тако да ће уместо 90 милиона планираних возила, ове године бити направљено око 70 милиона. Значи ли то да ће произвођачи попустима привлачити купце и да ли је ово право време за нова кола?
"Оно с чиме сад располажемо као податком јесте да ће цене остати исте и да се ништа неће мењати, чак се може десити да за неке категорије аутомобила благо и порасту цене, јер када постоји потражња, а немате довољно понуде, може се десити да то трговци искористе за своју корист", сматра Младен Алвировић, уредник емисије "Сат".
Већ кроз месец или два о овоме ће се са сигурношћу моћи говорити.
Злато рекордно скупо
Оно што је за сада сигурно јесте то да је и у овој кризи злато било уточиште за многе инвеститоре. Управо током пандемије је достигло и највећу цену, а тренутно једна унца, која тежи око 30 грама, износи приближно 1.600 евра.
"И сад је злато било на цени, значи тражња је била већа од понуде, то резултира и повећањем цене злата, али уједно и да кажемо несташицом злата, без обзира на то да ли је реч о накиту, дукатима, инвестиционом злату. Злато има ликвидност што значи да може у сваком тренутку по дефинисаној цени да га откупи страна од које то и купујете", објашњава Душан Узелац са финансијског портала Каматица.
Има и оних који су са падом акција на берзама стопирали улагања. Амерички лист Блумберг поставио је интересантно питање инвеститорима и стручњацима: где би уложили милион долара ове године.
Где инвестирати
Одговори су ишли у распону од електричних возила, акција технолошких компанија до сликарских радова, а једна од идеја је била и да се милион инвестира у српску ИТ компанију.
Ми нисмо толико амбициозни и зато смо саветника за финансије питали где је најпаметније да улажу они који имају доста мање од милион.
"Инвестирање је озбиљна вештина и она не може да буде изазвана другом страном, односно да инвестирамо тек ако се нешто деси или не деси, инвестирање је вештина и зависи од нашег знања да ли разумемо то у шта инвестирамо и то је почетак и крај сваког инвестирања", јасан је Узелац.
То значи да ће најмањи ризик бити уколико новац уложите у оно што најбоље познајете. Не купујте злато или некретнине само зато што сте проценили да је повољна прилика, јер уколико се поводите тиме, велика је вероватноћа да ћете изгубити инвестицију или ће се она претворити у лутрију.
Коментари