Ко за Ђурђевдан купује пиротско јагње и зашто су сточари и даље на губитку
Пиротски сточари су, пред ускршње празнике били у проблему, како да продају неколико хиљада јагањаца. Већу количину тада је откупило неколико великих кланичара. Традиционално, пиротско јагње се тражи и за првомајске празнике и Ђурђевдан.
Због пандемије и мера у протеклих месец и по дана, пиротски сточари кажу да су на губитку. У једном тенутку, понуда јагањаца је била велика, али није имао ко да их купи.
Драган Младеновић из села Темска, каже да су проблеми огромни, јављају се накупци.
"Дају нам мале цене, убијају нас. Са старим откупљивачима који су радили државни откуп имали смо субвенције 2.000 динара по јагње. Сад продајемо јагањце по 300 динара, нуде нам 200 динара, те 2.000 губимо на свако јагње, а од тих субвенција смо преживљавали", жали се Младеновић.
И за Предрага Јовића из истог села, цена је никаква. Годинама се, каже, вртела од 270,280 до 300 динара за килограм.
"Сад круже неке незваничне приче да се неки појављују и нуде 200 динара. То је, заиста, апсурдно. Пирот нема сточну пијацу. Сви који желе да купе чувено пиротско јагње, углавном одлазе директно код сточара", објашњава Јовић.
"Цена по мишљењу произвођача и по нашем мишљењу је била поприлично ниска, од 200 до 220 динара, али таква је била ситуација на тржишту. Значи, била је велика понуда, а смањена потражња и цена је морала да буде таква", истиче помоћник градоначелника за пољопривреду Горан Поповић.
Додаје да је, данас ситуација сасвим другачија. Има далеко мањи број јагњади у понуди и цена се поново вратила на ону која је била задњих пет, шест година, а то је 300 динара по килограму.
"Тако да ће Пироћанци моћи да конзумирају јагњетину, а не верујем да има количина које ће завршити у другим маркетима", оцењује Поповић.
Сточари после Ђурђевдана своја стада изводе на пашњаке и она тамо остају до Митровдана.
Очекују да ће моћи, с обзиром, да и пандемија јењава, несметано да напасају своја стада, јер номадско сточарство мора да буде усклађено са законима природе.
Коментари