Задржан кредитини рејтинг Србије, шта још "Стандард и Пурс" поручује

У оквиру ванредних процена рејтинга које спроводи на глобалном нивоу због кризе изазване пандемијом коронавируса, рејтинг агенција "Стандард и Пурс" донела је одлуку да заджи кредитни рејтинг Србије за дугорочно задуживање у домаћој и страној валути на нивоу од ББ+, уз стабилне изгледе за његово даље повећање, саопштила је Народна банка Србије.

У односу на претходну оцену када су изгледи за повећање рејтинга Србије били позитивни, агенција истиче да је промена опредељена избијањем глобалне пандемије коронавируса и њеног утицаја на светску привреду и финансијске токове.

У свом саопштењу, агенција "Стандард и Пурс" истиче да је задржавање кредитног рејтинга резултат очуване дугогодишње макроекономске стабилности, достигнутог рекордног нивоа девизних резерви и уређених јавних финансија.

Посебно истичу чињеницу да је ниво кредитног рејтинга на нивоу од ББ+ подржан кредибилном монетарном политиком, као и умереним нивоом јавног дуга који омогућава да фискална политика у условима кризе снажно подржи опоравак економије од ефеката глобалне пандемије, објашњавају у НБС.

Према оцени Агенције Србија улази у ову кризу са знатно нижим неравнотежама него што је то био случај пре једне деценије.

О томе сведочи и значајно мање ослањање на краткорочније приливе у односу на период након глобалне финансијске кризе када су били главни извор финансирања великих дефицита.

Агенција истиче и да је, за разлику од периода пре 2012. када је просечна годишња инфлација у Србији била двоцифрена, Народна банка Србије након 2012. године очувала инфлацију на ниском и стабилном нивоу од око 2 одсто.

У извештају се наводи и да је стабилност банкарског сектора повећана уз просечну адекватности капитала на нивоу од 23,4 одсто, док је учешће проблематичних у укупним кредитима спуштено на 4 процената, а економски раст подржан и растом кредитирања.

Агенција наводи да ће опоравак привреде Србије након пандемије зависити и од кретања у земљама које су наши кључни спољнотрговински партнери.

У саопштењу агенције се истиче да ризици постоје, али се и поред тога процењује да ће Србија у 2021. години остварити привредни раст од 5 посто, који ће бити више него довољан за потпуни економски опоравак.

"Ефекти кризе на економску активност у Србији биће привремени" 

"Резултати остварени у претходном периоду - од ниске инфлације, стабилног курса, уређених јавних финансија, боље спољне позиције, преко високих девизних резерви и јаког финансијског система, омогућили су нам да се овој глобалној кризи без преседана супротставимо са знатно боље позиције", истакла је гувернер Јоргованка Табаковић поводом одлуке рејтинг агенције "Стандард и Пурс". 

"Тиме је још једном потврђена исправност нашег опредељења да као неупитни циљ поставимо очување и јачање макроекономске, финансијске и фискалне стабилности", додала је гувернер.

Табаковић је нагласила да ће, захваљујући донетом пакету мера монетарне и фискалне политике, ефекти кризе на економску активност у Србији бити привремени.

Гувернер оцењује да ће, захваљујући очувању производних капацитета и животног стандарда становништва, Србија у 2021. забележити потпуни економски опоравак.

НБС одговорила на пандемију 

Гувернер истиче да је Народна банка Србије прва институција у земљи и једна од првих централних банака у региону која је одговорила на пандемију вируса ковид 19 доношењем конкретних мера.

"Снижавали смо референтну каматну стопу како бисмо доприносили још повољнијим финансијским условима, омогућили смо финансијски предах нашим грађанима и привреди, подржавамо ликвидност банкарског сектора, а тиме и кредитну активност ка привреди и грађанима. Настављамо пажљиво да пратимо и анализирамо кретања, и да реагујемо свим инструментима ако затреба, потврђујући још једном да ћемо остати гарант стабилности у свим околностима", закључила је Табаковић.

"Стандард и Пурс" у први план истиче и да је рекордан ниво страних директних инвестиција у претходном периоду био више него довољан да у потпуности покрије текући дефицит.

У саопштењу се наводи да је највећи део страних директних инвестиција био усмерен у разменљиве секторе, што је за резултат имало диверсификацију извоза и значајан раст његовог учешћа у бруто домаћем производу.

среда, 27. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње