Задржан кредитини рејтинг Србије, шта још "Стандард и Пурс" поручује
У оквиру ванредних процена рејтинга које спроводи на глобалном нивоу због кризе изазване пандемијом коронавируса, рејтинг агенција "Стандард и Пурс" донела је одлуку да заджи кредитни рејтинг Србије за дугорочно задуживање у домаћој и страној валути на нивоу од ББ+, уз стабилне изгледе за његово даље повећање, саопштила је Народна банка Србије.
У односу на претходну оцену када су изгледи за повећање рејтинга Србије били позитивни, агенција истиче да је промена опредељена избијањем глобалне пандемије коронавируса и њеног утицаја на светску привреду и финансијске токове.
У свом саопштењу, агенција "Стандард и Пурс" истиче да је задржавање кредитног рејтинга резултат очуване дугогодишње макроекономске стабилности, достигнутог рекордног нивоа девизних резерви и уређених јавних финансија.
Посебно истичу чињеницу да је ниво кредитног рејтинга на нивоу од ББ+ подржан кредибилном монетарном политиком, као и умереним нивоом јавног дуга који омогућава да фискална политика у условима кризе снажно подржи опоравак економије од ефеката глобалне пандемије, објашњавају у НБС.
Према оцени Агенције Србија улази у ову кризу са знатно нижим неравнотежама него што је то био случај пре једне деценије.
О томе сведочи и значајно мање ослањање на краткорочније приливе у односу на период након глобалне финансијске кризе када су били главни извор финансирања великих дефицита.
Агенција истиче и да је, за разлику од периода пре 2012. када је просечна годишња инфлација у Србији била двоцифрена, Народна банка Србије након 2012. године очувала инфлацију на ниском и стабилном нивоу од око 2 одсто.
У извештају се наводи и да је стабилност банкарског сектора повећана уз просечну адекватности капитала на нивоу од 23,4 одсто, док је учешће проблематичних у укупним кредитима спуштено на 4 процената, а економски раст подржан и растом кредитирања.
Агенција наводи да ће опоравак привреде Србије након пандемије зависити и од кретања у земљама које су наши кључни спољнотрговински партнери.
У саопштењу агенције се истиче да ризици постоје, али се и поред тога процењује да ће Србија у 2021. години остварити привредни раст од 5 посто, који ће бити више него довољан за потпуни економски опоравак.
"Ефекти кризе на економску активност у Србији биће привремени"
"Резултати остварени у претходном периоду - од ниске инфлације, стабилног курса, уређених јавних финансија, боље спољне позиције, преко високих девизних резерви и јаког финансијског система, омогућили су нам да се овој глобалној кризи без преседана супротставимо са знатно боље позиције", истакла је гувернер Јоргованка Табаковић поводом одлуке рејтинг агенције "Стандард и Пурс".
"Тиме је још једном потврђена исправност нашег опредељења да као неупитни циљ поставимо очување и јачање макроекономске, финансијске и фискалне стабилности", додала је гувернер.
Табаковић је нагласила да ће, захваљујући донетом пакету мера монетарне и фискалне политике, ефекти кризе на економску активност у Србији бити привремени.
Гувернер оцењује да ће, захваљујући очувању производних капацитета и животног стандарда становништва, Србија у 2021. забележити потпуни економски опоравак.
НБС одговорила на пандемију
Гувернер истиче да је Народна банка Србије прва институција у земљи и једна од првих централних банака у региону која је одговорила на пандемију вируса ковид 19 доношењем конкретних мера.
"Снижавали смо референтну каматну стопу како бисмо доприносили још повољнијим финансијским условима, омогућили смо финансијски предах нашим грађанима и привреди, подржавамо ликвидност банкарског сектора, а тиме и кредитну активност ка привреди и грађанима. Настављамо пажљиво да пратимо и анализирамо кретања, и да реагујемо свим инструментима ако затреба, потврђујући још једном да ћемо остати гарант стабилности у свим околностима", закључила је Табаковић.
"Стандард и Пурс" у први план истиче и да је рекордан ниво страних директних инвестиција у претходном периоду био више него довољан да у потпуности покрије текући дефицит.
У саопштењу се наводи да је највећи део страних директних инвестиција био усмерен у разменљиве секторе, што је за резултат имало диверсификацију извоза и значајан раст његовог учешћа у бруто домаћем производу.
Коментари