Отказ или мања плата за више од милијарду радника у свету
Овогодишњи празник рада Први мај у свету није дочекан са добрим прогнозама по привреду и перспективу запошљавања. Према најновијим подацима, због пандемије ковида 19 економије су у рецесији и расте незапосленост.
Међународна организација рада оценила је да је током пандемије ковида 19 милијарду и 250 милиона људи, највише у земљама Азије и Пацифика, добило отказ или су им плате смањање.
Као одговор на то, министри рада земаља чланица Групе 20 обећали су да ће заштитити светско тржиште рада.
Разматрају начине подршке предузећима и послодавцима, нарочито микро, малим и средњим фирмама, како би сачували радна места и подржали раднике.
Мере ће бити прилагођене потребама националних економија и обухватиће "трансфер средстава, пореске олакшице, субвенције, зајмове и помоћ за плате.
Економски подаци упозоравају да је америчка економија у првом кварталу ове године забележила пад од 4.8 одсто, а њен водећи и светски произвођач авиона "Боинг" отпустио је 10 одсто радника.
Француска и званично у рецесији
Француска је званично у рецесији и у првом кварталу пад њеног домаћег бруто производа износи 5,8 одсто, и у овој години могао би да износи до минус осам процената.
Тренд пораста запошљавања у последњих десет година у Немачкој биће прекинут, јер се прогнозира пад за 30 одсто, посебно у услужном сектору, трговини и грађевинарству.
Због рестриктивних мера и затварања радњи, у Аустрији је крајем марта број незапослених достигао 560.000, што је највише од 1946. године.
У Израелу је незапосленост достигла 27 одсто, због чега је влада ове земље одобрила помоћ за мала предузећа и остале хитне донације.
Да би се подстакла трговина и потрошња највећи шопинг мол у Дубаију је поново отворен и ради са 30 одсто капацитета, али уз стриктне мере обезбеђења и поштовања социјалне дистанце.
И један куриозитет – овог Првог маја на штети су били и француски произвођачи мајског ђурђевка, цвета који је постао симбола Празника рада, пошто забрана активности за већину предузећа у Француској још није укинута, укључујући и цвећаре.
Сваког Првог маја прода се око 60 милиона струкова ђурђевка – ове године без прославе Празника и финансијске добити.
Коментари