Светска банка: Пад српске привреде од 2,5 одсто, брза реакција државе на изазове
Очекује се да ће се Србија суочити са падом привреде од 2,5 одсто у 2020. години, под условом да мере за обуздавање ширења пандемије вируса ковид 19 буду укинуте до краја јуна, наводи се у последњем издању Редовног економског извештаја Светске банке.
У извештају се наводе два сценарија у условима велике неизвесности коју доноси пандемија.
У основном сценарију се претпоставља да ће ширење пандемије вируса ковид 19 ускоро почети да успорава, тако да мере за спречавање ширења вируса могу бити укинуте до краја јуна, а постепени опоравак може да почне у другој половини 2020. године.
У песимистичном сценарију се претпоставља да ће се пандемија задржати и да ће мере за спречавање ширења вируса бити укинуте тек на крају августа, док ће опоравак економских активности наступити тек у последњем тромесечју 2020. године.
У овом случају би се српска привреда смањила за 5,3 процената. Обе пројекције израчунате су на основу података доступних на дан 15. априла 2020. године.
"Влада Србије брзо је реаговала на економске изазове изазване кризом услед пандемије вируса ковид 19, усвајањем програма помоћи у износу од 5,2 милијарди евра", каже Стивен Ндегва, шеф канцеларије Светске банке у Србији.
"Програм се бави проблемима запошљавања, малих и средњих предузећа и ликвидности. Економија земље ће се повратити у 2020. години уколико овај амбициозни програм буде у потпуности спроведен и уклопљен са спровођењем дуготрајних структурних реформи", наводи се у саопштењу.
Очекује се да ће регионални раст на Западном Балкану износити између -3 и -5,6 процената, наводи се у Редовном економском извештају.
"Обим рецесије ће зависити од трајања пандемије у Европи. Иако је економски утицај текуће пандемије у региону тешко предвидети, постоји врло мало сумње да ће ова пандемија изазвати расуло у животима широм региона - оптерећујући здравствене системе, паралишући економске активности и подривајући добробит људи," каже Линда Ван Гледер, директорка Светске банке за Западни Балкан.
Коментари