Иван Вујачић за РТС: Ствари битне за здравство нације производиће се у свакој земљи
Светски економисти процењују да ће светска привреда стагнирати због пандемије коронавируса. Како ће то успети да превазиђу земље које су под економским санкцијама, првенствено Иран и Венецуела, које су истовремено и највећи светски произвођачи нафте. Професор економије и дипломата Иван Вујачић каже за РТС да су санкције лоша мера, и да ће ланци снабдевања након пандемије морати да се промене.
Пандемија ковида 19, због које су стале све економије света, највише погађа земље које су додатно под режимом економских санкција, било од стране појединачних или групе држава или Уједињених нација.
Најочигледнији пример је Иран, земља најтеже погођена епидемијом на Блиском истоку, са више од 91.000 заражених и око 5.800 преминулих. Иранци тврде да су их америчке санкције омеле у борби против епидемије, јер нису могли да увозе хуманитарну робу, укључујући храну и лекове.
Иван Вујачић је рекао за РТС да су санкције једна тупа и лоша мера, и то смо и сами осетили својевремено, као и друге земље.
"Санкције се намећу због политичких разлога и пандемија је један разлог да се пружи хуманитарна помоћ. У случају Ирана они су одбили хуманитарну помоћ САД изговарајући да је то амерички вирус и да хоће да искористе хуманитарну помоћ да би шпијунирали. Други случај је Венецуела, она је у тешкој ситуацији још од доба Чавеза и њена економија тоне, још пре увођења санкција 2019. године она је већ била у великим проблемима и поставља се питање њеног здравственог система", рекао је Вујачић.
Нафта је, каже, добила негативну вредност.
"Неки су плаћали купцима да однесу нафту јер немају место у складиштима и, уз губитак, давали је испод цене од 0. То је оно што ће погодити Венецуелу, Иран, економија Руске Федерације зависи од извоза нафте", нагласио је Вујачић.
Вујачић сматра да је требало, нарочито у случају Венецуеле и Ирана, понудити преко УН, СЗО, Међународног Црвеног крста све оно што им је потребно да се боре против вируса.
Објашњава да ће светска економија делимично стагнирати.
"Мораће да се реорганизује. То значи да ће неки ланци снабдевања морати да се промене. Све оно што је битно за здравство једне нације почеће да се производи у оквиру сваке земље, или у оквиру једне групе земаља које су мале, али блиске и сарађују. Већ је почела да се руши глобализација чињеницом да је Доналд Трамп објавио трговински рат Кини и после направио неки споразум који не стоји да ће моћи да буде остварен. Овај вирус ће нагласити неке ствари и неке битне недостатке", закључио је Вујачић.
Коментари