Почело пријављивање за пореске олакшице, радници се враћају у производне хале
Од данас привредници могу да се пријављују за пореске олакшице и финансијску помоћ, због чега је њих 15.000 током викенда отворило посебне рачуне. За уплату минималца и одлагање плаћања пореза и доприноса довољно је да у пореску пријаву, коју иначе подносе пре исплате зарада, упишу - 4. јануар 2021. све остало ће урадити надлежне службе.
Због пандемије, до сада је више од хиљаду предузећа делимично или потпуно обуставило производњу, чиме је у неизвесност доведено око 112.000 радника.
После тронедељне паузе, радници ваљевског "Горења" вратили су се у хале. Од хиљаду триста запослених, њих 14 је у самоизолацији, а двоје на лечењу.
Надлежни кажу, поштују се прописани услови рада, а потражња за извоз расхладних уређаја расте. И Ваљаоница Севојно настоји да обезбеди уговорени извоз, уз помоћ сопственог кризног штаба.
"Ова ситуација изискује да је то планирање могуће једино на дневном нивоу, из потенцијалних разлога неких нових препорука Владе Србије, и на основу тих дневних препорука, дефинишу се активности најдаље за дан-два", објашњава извршни директор Вaљаонице бакра Севојно Станимир Станковић.
Док неки морају сами да траже посао, за друге ни рад у четири смене није довољан.
"Oва ванредна ситуација и појачана тражња наших производа, брашна и тестенина довела је до тога да смо увидели да нам редован начин рада неће бити довољан, па смо се преоријентисали на рад у четири смене. Радимо и викендом", наводи Предраг Ђуровић из Житопромет млина Сента.
После појаве оболелих и једнонедељне паузе у раду, лесковачка "Јура", која запошљава 2.800 радника, позвала је све да се врате на посао. Ипак, ангажовала је мање од 300 радника. Због притужби запослених на такав исход битно је утицао Градски штаб за ванредне ситуације.
"Дошло је до тога да захтевамо да буде 50 радника на пет хиљада квадратних метара, свесни да једна хала има 18.000 квадрата, они се тога придржавају", каже градоначелник Лесковца Горан Цветановић.
Од почетка епидемије 1.038 предузећа је смањило или прекинуло производњу. У њима је око 112.000 радника.
"Aли почело је да се дешава уназад 10 дана када су фирме увиделе да ће држава својим мерама подржати њихов опстанак, број враћених радника кроз поновно покретање смене и производње је 5.265", наводи председник ПКС Марко Чадеж.
То потврђује и раст броја захтева за рад у време полицијског часа, у Министарство привреде стигло је око осамдесет хиљада. Објашњавају зашто долази до застоја у издавању дозвола.
"Слали су једну те исту табелу на ко зна колико адреса тако да се направила једна конфузија рекао бих у једном тренутку, али мислим да ћемо од данас наставити да радимо тај посао и да ћемо у наредних неколико дана успети да сагледамо све захтеве који су стигли у Министарство привреде који ће бити прослеђени Министарству унутрашњих послова", објашњава државни секретар Министарства привреде Драган Стевановић.
Држава наредних дана планира да провери колико су предузећа заинтересована да емисијом својих обвезница обезбеде додатна финансијска средства.
Коментари