Натраженији месо, риба и јаја, алкохолни напици "стоје"
Жарко Малиновић из Привредне коморе Србије рекао је за РТС да је тражња артикала који су били најатрактивнији, као што су брашно, уље, шећер и тоалет-папир, пала. Бележи се раст свежег и пакованог меса, рибе и јаја. Како каже, категорија хемије има негативан тренд и пад.
Још једна ноћна куповина за пензионере је иза нас. Иза нас је и цео месец посебних мера изазваних епидемијом ковида. Шта се у тим недељама променило када је реч о навикама потрошача, а шта када је реч о снабдевености трговина?
Гостујући у Јутарњем програму РТС-а, Жарко Малиновић из ПКС је рекао да се последња куповина није разликовала од претходне две куповине, само је повећан број радњи за 800, тако да сада има 3.800 радњи и мрежа је разуђена да свако може да оде у најближу радњу.
Према његовим речима, циљ је да онај ко нема некога да га снабде изађе у куповину.
У погледу најтраженијих производа у односу на прве дане епидемије, Малиновић каже да су у првом викенду 14. и 15. марта забележили убедљиво највећу тражњу у односу на 30. и 31. децембар по свим артиклима, а од 16. марта тражња се стабилизовала, али скок је јуче и прекјуче био због тродневне забране кретања.
Они артикли који су били најатрактивнији, као брашно, уље, шећер, мање су се куповали.
Бележи се раст свежег и пакованог меса, рибе и јаја, а нарочито ће следеће недеље бити "скок продаје јаја" због Ускрса. Како каже, категорија хемије има негативан тренд и пад.
Једно истраживање показало је да су потрошачи пролазили кроз неколико фаза од почетка епидемије, од паничне куповине, прављења залиха, онлајн куповине. Садашњу фазу Малиновић описује као фазу стабилизације, где грађани обављају куповину од три до седам дана.
"Када погледамо број људи, имамо 50 одсто мањи број потрошача него иначе на дневном нивоу", рекао је он.
Према његовим речима, промет је смањен и трговци тешко пролазе кроз овај процес, код 23 групе намирница има тражње, али алкохолни и безалкохолни напици стоје.
"Оно што је важно је да су грађани одговорни, имају заштитне маске и поштују препоруке лекара", рекао је Малиновић.
Говорећи о снабдевености намирницама, Малиновић каже да код нас максимално два до пет сати није било неког производа у појединачној радњи, наводећи да слика са празним полицама није било.
"Чак и код првих дана, када су људи куповали панично, следећег јутра је било робе", рекао је он.
Што се тиче јужног воћа, каже да је Шпанија била једно од три главна снабдевача јужног воћа. Проблем је решен тако што је уместо фиксирања цене, фиксирана маржа, тако да сада нико није могао да профитира на том воћу.
Прати се грчко, македонско и турско тржиште
Говорећи о томе колико ће добра снабдевеност потрајати, Малиновић каже да свака карика у ланцу функционише, улазимо у сезону сетве и брања, а више од 80 одсто прехрамбених производа су домаћег порекла. Подсећа да стотине хиљаде тона брашна извозимо.
"Пратимо грчко, македонско и турско тржиште. Успевамо да потребе нашег тржишта снабдевамо, али суштина је да смо и за дефицитарну робу обезбедили ланац снабдевања", рекао је Малиновић.
"Ми као ПКС обезбеђујемо трговцима информације где могу нешто да набаве", закључио је Малиновић.
На седници Владе Србије у петак усвојен је правни оквир за спровођење економских мера за смањење негативних ефеката проузрокованих пандемијом ковида-19.
Једна од предвиђених јесте и исплата 100 евра за сваког пунолетног грађанина. Међутим, има предлога да се уместо кеша грађанима да ваучер за куповину домаће робе.
Малиновић сматра да би принцип ваучера био компликован, што би био касније проблем трговцима како да то наплете.
Коментари