Влада усвојила мере пореске политике – шта све оне подразумевају
Мере пореске политике подразумевају одлагање плаћања пореза и доприноса на зараде за предузећа у приватном сектору током трајања ванредног стања, а у периоду од три месеца, уз каснију отплату настале обавезе у ратама са почетком најраније од 2021. године, наводи се у уредбама које је Влада Србије усвојила.
Уз то, одлаже се и плаћање аконтације пореза на добит у другом кварталу 2020. године за сва предузећа, а вредност ових мера је 161 милијарди динара.
Директна помоћ приватном сектору подразумева директну помоћ предузетницима који се паушално опорезују и који плаћају порез на стварни приход, микро, малим и средњим предузећима у приватном сектору – уплата помоћи у висини од 3 минималне зараде.
Директна помоћ великим предузећима у приватном сектору – уплата помоћи у висини 50 одсто нето минималне зараде (за време трајања ванредног стања), а за запослене којима је решењем утврђен престанак рада (члан 116 и 117. Закона о раду). Вредност тих мера је 97,3 милијарде динара.
Када је реч о мерама за очување ликвидности, односе се на Уредбу о утврђивању програма финансијске подршке привредним субјектима за одржавање ликвидности и обртна средства у отежаним економским условима, а њихова вредност, као што је најављено, износи две милијарде евра.
Претходно су донете одлуке које треба додатно да помогну грађанима и привредницима, а реч о исплати 4.000 динара новчане помоћи пензионерима што је почело данас.
Повећане су плате медицинским радницима за 10 одсто, почев од априлске плате, а Народна банка Србије је смањила референтну каматну стопу и додатно прописала мораторијум на плаћање кредита у периоду не краћем од 90 дана.
Коментари