Истраживање Инфостуда: 4 од 10 запослених се боји отказа
Водећи сајт за запошљавање у Србији "Послови Инфостуд" спровео је истраживање о утицају коронавируса на тржиште рада како са стране привреде, тако и са стране радно способног становништва. Резултати показују да 40 одсто испитаних страхује за своје радно место.
Истраживање је показало да од укупног броја запослених испитаника, њих 12 одсто је остало без посла услед избијања епидемије.
Од запослених који су и даље у радном односу, њих 70 одсто свој посао обавља несметано, али 30 одсто њих је под утицајем послодавца морало да узме годишњи одмор, боловање, плаћено или неплаћено одсуство.
Кризом су највише погођени туризам и угоститељство, потом трговина која се не односи на продају животних намирница и сектор транспорта људи.
Четрдесет одсто запослених страхује за своје радно место
Да је компанија у којој су запослени применила мере Владе Србије о организацији рада у којима се послодавцима препоручује да процес рада организују тако да сви који то могу раде од куће, потврдило је 36 одсто анкетираних.
Са друге стране, скоро 60 одсто испитаних је рекло да се у њиховој компанији примењује мера за оне код којих рад од куће није могућ и да се посао организује тако да се строго поштују све хигијенске мере за спречавање ширења заразе (ограничен број људи у просторији, коришћење заштитних маски и слично).
Од укупног броја испитаних пет одсто се изјаснило да послодавци и даље нису увели никакве додатне мере за спречавање ширења заразе.
Међу запосленим испитаницима, трећина је под утицајем послодавца морала да узме годишњи одмор, оде на плаћено или неплаћено одсуство или отвори боловање.
И поред тога што већина испитаника несметано обавља свој посао, постоји забринутост од губитка радног места услед кризе коју је проузроковала пандемија вируса ковид-19.
Забринутост да ће изгубити посао изразило је 40 одсто испитаника, док је код 26 одсто већ дошло до смањења зарада, а 38 одсто очекује да ће до смањења доћи у наредном периоду.
Међу 12 одсто испитаних који су остали без посла од избијања пандемије, као најчешћи разлог томе истичу да се фирма привремено затворила (46 одсто), код 37 одсто је дошло до смањења обима посла, 15 одсто услед резања трошкова у фирми, а 3 одсто фирми се трајно затворило.
Упркос томе што је пандемија вируса ковид-19 у доброј мери утицала на тржиште рада, испитаници као највећи изазов тренутно истичу страх да ће се они или неко њима близак заразити вирусом (38 одсто), док сваки трећи испитаник страхује од колапса целог друштвеног система.
Са борбом за егзистенцију се сусреће 14 одсто испитаника, а усамљеност/одвојеност од других људи представља највећи проблем за 11 одсто њих.
Деветнаест месеци за опоравак привреде
Ни код послодаваца ситуација није боља. Више од половине испитаних компанија истиче да коронавирус значајно негативно утиче на њихово пословање (56 одсто), а код 36 одсто утицај је умерено негативан.
Код свега пет одсто привредних субјеката утицај пандемије је позитиван.
Очекивања испитаних компанија су да ће пандемија и каснији опоравак њихових привредних активности трајати у просеку укупно 19 месеци.
Привредне гране које су се највише погођене кризом и које ће се дуже опорављати су Туризам и угоститељство, потом Трговина која се не односи на продају животних намирница и сектор Транспорта људи.
Са друге стране, индустрије које имају најмање негативан утицај су ИТ, ФМЦГ, Фармација, Телекомунникације и Производња.
По истраживању криза ће најмање погодити годишње финансије највећих фирми (500+ људи), док ће највише утицати на мале (до 10 запослених).
Премда највећи проценат компанија сматра да ће криза утицати краткорочно на одрживост њиховог бизниса (57 одсто), чак 19 одсто се изјаснило да постоји ризик дугорочне одрживости пословања.
Са тим у вези, чак 80 одсто компанија је почело или ће ускоро почети са резањем трошкова међу којима су маркетинг и други интерни трошкови, трошкови добављача, али и трошкови запослених.
Потпуна обустава запошљавања догодила се у туризму, угоститељству, контакт и бизнис центрима где се уједно догодио и највећи број отпуштања.
Са друге стране, ова ситуација најмање утиче на ИТ, транспорт и логистику где су кадрови и даље неопходни.
Једини пораст у запошљавању види се код 17 одсто послодаваца из ФМЦГ индустрије.
Компаније су у великој мери биле сложне око мера Владе Србије приликом помоћи привреди где се 82 одсто привредних субјеката изјаснило да би им у овом тренутку најзначајније било пореско растерећење и помоћ у исплати зарада запослених.
Истраживање је спроведено у првој недељи априла, а учествовало је 4.329 испитаника и 580 привредних субјеката.
Коментари