За Западни Балкан 700 милиона евра, тачан износ за Србију после консултација
Група Европске инвестиционе банке припремила је пакет мера хитне подршке од 5,2 милијарде евра земљама изван Европске уније, а према првим проценама државама Западног Балкана намењено је око 700 милиона евра док ће се тачан износ за нашу земљу знати након консултација са представницима банака, компанија и Владе Србије.
Директорка Регионалног представништва Европске инвестиционе банке (ЕИБ) за Западни Балкан, Дубравка Негре, каже да је новац намењен пре свега за улагања у здравствени систем Србије и за мала и средња предузећа како би се отклониле последице пандемије Ковид-19.
"Група Европске инвестиционе банке је усвојила 5,2 милијарде евра као помоћ земљама ван Европске уније. Добар део тих средстава ће отићи у земље Западног Балкана и наравно Србију која је највећа земља у региону", каже Негре за Танјуг.
Јуче је саопштено да је реч о 700 милиона евра намењених региону.
"Тренутно дискутујемо са нашим партнерима у јавном и приватном сектору које су то потребе и где су најбитнија и најхитнија улагања. Надамо се да ћемо јако брзо дефинисати планове и приоритете за сваку од земаља", наводи Негре.
Средства ће бити одобрена, ако се затраже, пре свега за помоћ здравственом сектору, малим и средњим предузећима, предузетницима и "реалној привреди" а како би пребродили проблеме ликвидности у којима су се нашли.
Пакет помоћи подразумева и експертизу ЕИБ-а у раду са партнерским банкама у земљи а како би се нове инвестиције што пре реализовале и дошле до оних којима је новац најпотребнији.
"Желимо да наставимо да улажемо у јавни и приватни сектор у свим оним сферама у којима је то до сада било планирано, образовање, транспорт, инфраструктуру, индустрију... јер ће бити неопходно након кризе да се економске последице смање, да се јавна и приватна улагања наставе и да се подржи економски раст који ће како се очекује бити јако на удару", наводи Негре.
Део средстава за репрограм
План је да се део средстава одвоји за репрограмирање већ постојећег финансирања, а део новца ће се усмерити тамо где је сада најхитније, као што је здравство и "мала" привреда.
"Друго је да радимо нову меру пакета за улагање како у јавни тако и у приватни сектор од инфраструктуре до истраживања и развоја..."
Говорећи о финансирању великих инфраструктурних пројеката у којима ЕИБ од раније учествује у Србији, Негре објашњава да грађевинска индустрија није стала и у највећој мери се одвија, али да ће бити неопходно да се пројекти у овом сектору након кризе убрзају.
Апелује на све партнере у јавном сектору да наставе да планирају даља улагања јер, како је рекла, економији је то потребно да би могла да се обнови и настави да расте.
Коментари