Светска банка предвиђа минималан пад БДП-а Србије од 0,5 одсто у 2020.

Светска банка прогнозира да ће бруто домаћи производ Србије у 2020. години забележити пад од 0,5 процената због негативних ефеката пандемије кронавируса на економску активност, што је знатно мање од пада који предвиђа за Европу и неке земље у региону. Одлучне мере које дају приоритет улагањима у здравствене системе и мере социјалне заштите, од пресудног су значаја за ублажавање утицаја пандемије коронавируса у Европи и централној Азији, каже се у најновијем извештају Светске банке за регион.

Пандемија Ковид-19 и мере предузете за њено сузбијање имају велики утицај на глобалну економију и сигурно ће утицати и на српску привреду, што ће довести до знатно нижег раста него што се раније предвиђало, пише у извештају СБ у поглављу посвећеном Србији.

На реални пад БДП-а ће, како се додаје, утицати више фактора - нижи приходи од туризма и саобрацћаја, смањење дознака, успоравање раста извоза и смањење страних директних инвестиција.

Према проценама Светске банке, приватна потрошња у нашој земљи ће ове године опасти за 0,4 процента, државна потрошња ће забележити раст од 1,1 одсто, извоз ће пасти за 0,5 одсто, а увоз за 0,8 процената, док ће бруто фиксне капиталне инвестиције ће бити у мину од 2,3 посто.

Да би успеле да избегну знатнији пад економије и животног стандарда, српске власти морају да пруже значајан и свеобухватан одговор на кризу, наводи СБ и додаје да ће се средњорочно (2021-2023) Србија вратити на стазе раста од четири одсто.

Ова средњорочна перспектива, напомиње Светска банка, пресудно зависи од међународних економских кретања, укључујући утицај коронавируса, као и од темпа структурних реформи и политичких прилика у Србији.

Kада је реч о ризицима и изазовима са којима се Србија може суочити, Светска банка наводи да су они првенствено односе на дужину и дубину актуелне кризе проузроковане пандемијом и применом мера заштите.

Стога препоручује да се употпуне краткорочне мере за ублажавање утицаја на сиромашне и угрожене слојеве становништва, инструментима као што су компензација губитака прихода због незапослености и повећање накнада социјалне заштите.

Поред тога, земље у региону могу помоћи одржавању економских активности подржавајући приватни сектор привременим пословним кредитима, смањењем пореза или одлагањем плаћања пореза.

Мала и средња предузећа која су погођена последицама пандемије, могла би значајно да имају користи од циљаних државних субвенција, наводи се у препорукама Светске банке. 

"У овим изузетно тешким временима, креатори политике морају да поступају одлучно. То значи да се брзо крећемо ка јачању здравствених система и мрежа социјалне заштите, подржавајући приватни сектор и очувајући финансијску стабилност и поверење – све што је пресудно за живот људи", каже Сирил Милер, потпредседник Светске банке за Европу и централну Азију.

Пројекције привредног пада и опоравка тржишта 

Сценарији предлажу да регионални раст падне између -4,4 и -2,8 процената, пре него што се опорави 2021. ако се уведу предложене политичке мере, глобалне цене робе постепено опораве а трговина ојача.

"Социјално дистанцирање, затварање предузећа која нису неопходна за живот људи и школа су неопходне мере за спречавање ширења пандемије и спашавање живота. Истовремено, политике морају тежити минимизирању економских трошкова ових мера и обезбедити бржи опоравак, а не продужење, након завршетка пандемије", каже главна економисткиња Светске банке за Европу и централну Азију Асли Демиргуц-Кунт.

Мере подршке попут новчаних трансфера или субвенција за здравство, како би се помогло угроженим људима и породицама, те привремени пословни кредити и пореске олакшице за предузећа биће од пресудног значаја за ублажавање пада и очување радних места, каже се у извештају.

Пандемија Ковид-19 се јавља у већ крхком времену за регион. Раст на тржиштима у настајању и економијама у развоју у Европи и централној Азији успорио је на 2,2 посто у 2019.

Групација Светске банке предузима широке, брзе акције како би помогла земљама у развоју да ојачају свој одговор на пандемију, побољшају интервенције у јавном здравству и помогну приватном сектору да настави да делује и одржава послове.

Финансијска подршка од 160 милијарди долара током наредних 15 месеци требало би да помогне земљама да заштите сиромашне и угрожене, подрже предузећа и ојачају економски опоравак.

Инфлација остаје стабилна 

Светска банка процењује да ће инфлација у Србији ове године остати стабилна и да ће износити 1,9 процената, док буџетски дефицит види на нивоу од 2,8 процената БДП-а.

Прогноза Светске банке о буџетском дефициту је далеко оптимистичнија од пројекције Министарства финансија Србије, које предвиђа да ће дефицит достићи 9,0 одсто БДП-а, због свих трошкова које захтевају мере Антикризног програма владе за подршку привреди и грађанима током трајања кризе изазване вирусом Ковид-19.

У ажурираном пролећном извештају Светске банке о економским изгледима за Европу и централну Азију, процењује се да ће удео нето страних директних инвестиција у БДП-у Србије склизнути са прошлогодишњих 6,3 одсто на 4,7 процената ове године.

Такође се предвиђа да ће јавни дуг земље у 2020. бити повећан на 56,3 посто БДП-а, као и да ће дефицит текућег рачуна платног биланса Србије забележити раст за један процентни поен у односу на прошлу годину, на 7,9 посто.

Kада је реч о утицају пандемије коронавируса на раст стопе сиромаштва у Србији, Светска банка процењује да ће код становништва са средњим приходима доћи до врло благог повећања са прошлогодишњих 18,9 одсто на 19 процената ове године, уз тенденцију њеног значајног пада у наредне две године.

четвртак, 28. новембар 2024.
8° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње