Налед: Највећи изазов наплата, најважније одлагање
Проблеми са наплатом и ликвидношћу, пад тражње, али и проблеми са редовном исплатом зарада највећи су изазови са којима се привредници суочавају у доба пандемије наводи РТС Иван Радак из Националне алијансе за локални економски развој. Истиче да већина привредника сматра да је најважније да се дође до смањења или одлагања наплате пореза и доприноса на зараде.
Иван Радак је, гостујући у Јутарњем дневнику РТС-а, навео да пакет мера за опоравак српске привреде, погођене коронавирусом у највећој мери одговара мерама НАЛЕД-а.
"Држава, Влада и председник су услишили захтеве привреде. Наравно прво мислимо о животима и здрављу нације, а са друге стране морамо да мислимо и о дану после - шта са привредом, шта са запосленошћу јер ликвидност је да тако кажем економски вирус. Ако њега пустите да се шири, исто тако може да вам направи проблем. Ако једно предузеће уђе у проблем улазе и његови добављачи, пословни партнери, читав ланац који може да уруши порет", објашњава Радак.
Како каже, највећи изазови с којима се суочавају јесу проблеми с наплатом и ликвидношћу (код чак две трећине испитаника), пад тражње (45 одсто), али и проблеми с редовном исплатом зарада (32 осто), организацијом рада и редовним измиривањем обавеза ка држави.
"Проблеми са наплатом и ликвидношћу, пад тражње, али и проблеми са редовном исплатом зарада највећи су изазови са којима се привредници суоочавају у доба пандемије" наводи Радак.
Додаје да већина привредника сматра да је најважније да се дође до смањења или одлагања наплате пореза и доприноса на зараде.
Најугроженији најмањи
Истиче да су најугроженија мала предузећа, јер су остала без извора прихода.
"Наше истраживање је показало да је до највећег пада прихода, више од 50 одсто дошло у сектору туризма и угоститељство, саобраћаја и транспорта. Проблем има и прехрамбена и дрвна индустрија. Али, најмањи имају највећи проблем и на њих смо пре свега усмерили ове предлоге мера јер неки од њих више уопште не раде, немају никакав извор прихода и њима је најургетније помоћи", објашњава Радак.
Додаје да се са падом од 20 одсто суочавају банке, ИТ, фармацеутска индустрија.
Како каже испитаници процењују да ће у просеку да отпусте око 1.100 радника, 30 по предузећу или 18 одсто радне снаге уколико не буде мера подршке.
"Половина размишља да смањи број број запослених или да смањи производњу односно трошкове. На другом месту је да нешто извуку из сопствених резерви и трећем - задуживање код банака. Држава је уредила тако да је привреда покрила терет марта, сада од априла држава преузима тај терет и то је добро јер да смо пустили још месец, два да сама привреда подноси трошкове, плашимо се да би исцрпили све своје капацитете и дошли би у велики проблем", оцењује Радак.
Наводи да више од 2/3 привреде очекује се да ће економске последице трајати у наредних шест месеци до годину дана, али да се у НАЛЕДУ надају да ће то доста краће трајати.
Коментари