Пакет економских мера – јастук који ће ублажити пад привреде
Коронавирус уздрмао је здравствене системе широм планете, а добрано је уздрмао и економију. У многим земљама радници су већ отпуштени, а такви случајеви забележени су и у Србији. Да би "амортизовала" утицај епидемије на економију, Влада Србије припремила је низ мера. Шта кажу стручњаци?
Председник Србије Александар Вучић ће у уторак представити детаље економског пакета за опоравак привреде. Вучић је јуче указао на неке од мера, међу којима је плаћање минималца за запосленима у малим и средњим предузећима, помоћ грађанима у износу од 100 евра.
Директор Привредне коморе Србије Марко Чадеж наводи да мере нису прављене само да би политички неко профитирао него, каже, заиста помажу привреди.
"Пратимо европске земље, ниједна земља није направила ту дубину. Мере су похвалили и они који се политички не слажу са председником Вучићем", рекао је председник ПКС у емисији Око економије.
Мере су, како каже, усмерене на то да се сачува "кичма привреде" – мала и средња предузећа.
Према његовом мишљењу, економска криза коју је узроковао коронавирус није криза новца.
"Ви сада немате људе на тржишту, питање је да тржиште преживи и да сачувамо оно што имамо. Много земље ће упумпавати новац да би наставиле привредну активност. Свашта ће се променити, али важно је сачувати базу коју ћете сутра да развијате", истиче Чадеж.
Три циља пакета
Директор Републичког завода за статистику истиче да пакет економских мера има три циља – очување радних места, пореску релаксацију, ликвидност.
У трећу тачку, указује, спада Развојни фонд који ће давати јефтине позајмице од један одсто камате, одлагање уплате дивиденди, подршка тражње методом "новац из хеликоптера".
Према његовим речима, да није ове кризе, Србија би имала раст између четири или пет одсто јер је, каже, српска економија била у залету.
Сада, каже, није питање да ли ће доћи до пада, већ колики ће тај пад бити. А да би се "пад са литице" што мање осетио, Влада доноси низ мера.
"Ми смо сад подметнули јастук, програм, на који треба привреда да се дочека. Тај пад може да буде и до два одсто, зависи кад изађемо из кризе. Питање је колики ће бити минус. У Француској ће на пример бити минус пет, у Немачкој минус 6,8 одсто", наводи Ковачевић указујући да у минусу неће бити Кина, Индија, Малезија.
Свет ће, истиче, имати две класе економија, две класе губитака.
За Ковачевића ова криза није упоредива са оном из 2008. године јер је тада, напомиње, Србија била у другачијој позицији.
"Србија је тада имала акумулиране унутрашње факторе за избијање кризе, сада нема", истиче Ковачевић.
Перовић: Месецима ће се све пеглати
Директор фабрике "Термовент" Душан Перовић каже да су економске мере Владе смириле привреднике.
У његовој фирми је, наводи, стао извоз и монтажа због коронавируса. Добро је што је, како каже, фирма успела да у марту отпреми четири шлепера робе, а на царини је шест шлепера која чекају да уђу у Србију.
"Ово (мере) ће бити уложено у микро и мала предузећа, то су наши кооперанти, без овакве помоћи Владе, мала предузећа не би могла да раде", истиче Перовић.
Напомиње да ће на дужи рок фирмама бити потребно више ликвидности и додаје да ће се криза "пеглати" месецима.
Када је реч о производњи респиратора у Србији, Перовић истиче да се "Термовент" није развијао у том смеру, али додаје да ће бити на услузи свима којима у томе буде требала помоћ.
Коментари