Табаковић: Потврда рејтинга ББ+ доказ исправне економске политике

Чињеница да су економске перспективе Србије задржане, потврдом кредитног рејтинга нашој земљи на ББ+, а да носиоци економске политике имају довољно и средстава и инструмената да реагују на међународни економски шок без преседана, резултат је исправног чврстог опредељења носилаца економске политике државе да у претходном периоду очувају макроекономску, финансијску и фискалну стабилност, истакла је гувернер Народне банке Србије Јоргованка Табаковић.

Рејтинг агенција "Фич" задржала је кредитни рејтинг Србије за дугорочно задуживање у домаћој и страној валути на нивоу од ББ+.

Тиме је још једном потврђена економска перспектива Србије у средњем року, упркос тренутној кризи изазваној пандемијом вируса Ковид-19 и мерама држава широм света усмереним ка сузбијању пандемије, каже се у саопштењу Народне банке Србије.

"Овим је још једном потврђена исправност чврстог опредељења носилаца економске политике Србије да у претходном периоду по сваку цену очувају макроекономску, финансијску и фискалну стабилност. Резултат такве политике данас видимо кроз чињеницу да су економске перспективе Србије задржане, а да носиоци економске политике имају довољно и средстава и инструмената да реагују на међународни економски шок без преседана", рекла је Табаковићева.

Гувернерка наглашава да је Народна банка Србије почела да примењује и додатне мере за подршку управљању ликвидношћу и да је ове недеље кроз директне репо аукције и девизне своп аукције банкама обезбедила 40,1 милијарду динара, са циљем очувања кредитне и укупне привредне активности у ванредним околностима.

У саопштењу, агенција "Фич" истиче да је задржавање рејтинга и изгледа за даље повећање резултат појачане отпорности Србије на кризу изазвану пандемијом вируса Ковид-19, захваљујући повећаним девизним резервама Народне банке Србије, ниском спољном дугу државе и избалансираном салду туризма.

Очувана фискална дисциплина

Агенција истиче и очувану фискалну дисциплину и добро стање јавних финансија, што за резултат има могућност државе да одговори на новонасталу кризу и убрза опоравак након њеног завршетка.

"Фич" томе додаје и очекивани позитиван ефекат ниских цена енергената на српску економију.

Истиче се да је српска привреда снажно завршила претходну годину, а констатује се и наставак позитивних трендова и почетком 2020. године.

Ипак, у другом кварталу се очекује смањење привредне активности услед ескалације кризе око коронавируса.

Као мала и отворена економија, кажу у НБС, Србија је изложена ка еврозони у којој су изражени ризици у наредном периоду, али, упркос томе, "Фич" процењује да ће стопа раста БДП-а Србије на нивоу године бити позитивна.

Након привременог шока изазваног ефектима пандемије, Агенција за 2021. годину пројектује привредни раст Србије од 5,8 одсто.

Када је реч о надлежностима НБС, поред очуване ниске и стабилне инфлације, повећаних девизних резерви и очуване стабилности девизног курса, Агенција у први план истиче чињеницу да је Народна банка Србије промптно реаговала на надолазећу кризу, између осталог, смањењем референтне каматне стопе на 1,75 одсто и увођењем мораторијума на отплату кредита, каже се у саопштењу НБС-а

Агенција, преноси НБС, још једном оцењује да је банкарски сектор ликвидан и добро капитализован, уз смањење учешћа проблематичних кредита у укупним кредитима на ниво од 4,1 одсто на крају 2019. године.

четвртак, 28. новембар 2024.
8° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње