Георгијева: Свет је већ сада у рецесији

Kоронавирус је већ гурнуо глобалну економију у рецесију на коју државе треба да одговоре огромним повећањем потрошње како би избегле потенцијалну серију банкротстава, упозорила је директорка Међународног монетарног фонда Kристалина Георгијева.

Kристалина Георгијева је на видео-конференцији за новинаре, одржаној синоћ у Вашингтону, поручила да ће земљама у развоју бити потребно најмање 2,5 билиона долара финансијске помоћи да би пребродиле кризу, јер њихове властите унутрашње резерве и капацитети неће испунити захтеве за прибављањем средстава на тржишту дуга, преноси Ројтерс.

"Сада је јасно да смо ушли у рецесију, толику ако не и гору него 2009. године", рекла је Георгијева, додавши да ће криза касније бити "још дубља".

Ипак, оценила је да за разлику од спорог опоравка од глобалне финансијске кризе 2008/2009, овог пута може доћи до приличног опоравка глобалне привреде већ 2021. године, "али само ако успемо да свуда обуздамо вирус и спречимо да проблеми са ликвидношћу постану проблем солвентности".

Георгијева је навела да ће тек уследити погоршање ситуације на многим тржиштима у успону која, каже, још нису директно погођена вирусом, али трпе одлив капитала, смањење потражње за њиховим извозом и стрми пад цена сировина које извозе.

До сада је 81 држава затражила или се распитивала о хитном финансирању из средстава ММФ-а, од којих је 50 земаља са ниским приходима и 31 са средњим дохотком, а међу којима су Пакистан, Гана, Иран и Kиргистан, којима је прва помоћ у оквиру програма одобрена касно у четвртак.

На питање да ли је потребно више од пет билиона долара нове потрошње за спасавање глобалне економије, колико су у четвртак обећале земље Г-20, Георгијева је рекла: "Наша препорука је – повећајте".

"Ово је веома велика криза која се неће решити без масовног издвајања ресурса", рекла је Георгијева, напомињући да ниске каматне стопе олакшавају да се обезбеди значајна фискална подршка.

Георгијева је поздравила амерички закон о пакету помоћи привреди и грађанима у износу од 2,2 билиона долара који је потписао председник Доналд Трамп, а који је готово троструко већи од средстава (831 милијарда долара) које су САД потрошиле на стимулативне мере 2009. године.

Извршни одбор ММФ-а је, такође, јуче одобрио измене које ће Фонду омогућити да најсромшније земље и најугроженије чланице ослободи отплате дугова до две године како би се ојачала њихова способност за борбу против пандемије коронавируса.

Светска банка је одобрила сличне измене како би олакшала терет дуга свим државама чланицама и саопштила је да одбор сада разматра "корона" пројекте финансирања здравства за 25 земаља, укупне вредности од скоро две милијарде долара.

Овај међународни кредитор је издвојио 14 милијарди долара средстава која су одмах на располагању здравственим системима у борби са коронавирусом, преноси Ројтерс.

четвртак, 28. новембар 2024.
8° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње