Кредитни рејтинг Србије непромењен упркос коронавирусу
Упркос кризи изазваној коронавирусом, која је погодила све светске економије, агенција Фич Рејтингс потврдила је кредитни рејтинг Републике Србије на нивоу BB+ са стабилним изгледом за даље побољшање, саопштило је Министарство финансија.
Како је Агенција оценила, добро избалансиран буџет за 2020. годину, фискална дисциплина Владе Републике Србије и висина депозита, пружају довољно фискалног простора за пост-кризно рeаговање, наводи се у саопштењу.
Агенција Фич посебно истиче да је раст инвестиционих улагања надмашио очекивања у четвртом кварталу 2019. године, као и да је тај тренд настављен и у 2020. години.
Рејтинг Републике Србије је отпорнији на шок изазван коронавирусом захваљујући томе што је утицај туризма на економију мали, повећаним девизним резервама, позитивним утицајима нижих цена енергије и умереним учешћем нерезидената у јавном дугу.
Такође, добро је и то да је инфлација у фебруару остала ниска и стабилна на нивоу од 1,9 одсто.
Још један добар показатељ јесте раст девизних резерви Републике Србије, које су за последњих годину дана повећане за више од 2 милијарде евра, додаје се у саопштењу.
Повећане девизне резерве
Наиме, девизне резерве повећане су са 11,4 милијарди евра, колико су износиле у фебруару 2019. године, на 13,5 милијарди евра, колико су износиле на крају фебруара 2020. године.
Министарство финансија наводи да се изузетно позитивно оцењује значајан и константан пад учешћа дуга опште државе у бруто домаћем производу.
Колико је то смањење значајно, Агенција Фич поткрепљује и чињеницом да учешће дуга опште државе у БДП-у у последњих неколико година бележи пад за чак 18,3 процентна поена - са 71,2 процента на крају 2015. године на 52,9 посто на крају 2019 годинe.
У извештају агенције константује се да је значајан напредак постигнут у унапређењу пореске администрације и управљању јавним финансијама.
Агенција Фич, додаје се у саопштењу, позитивно оцењује и јачање банкарског сектора.
Дефицит опште државе у 2021. 0,3 одсто БДП-а
Удео проблематичних кредита (НПЛ) смањен је на 4,1 посто на крају децембра 2019, у односу на око 5,7 одсто колико је износио на крају 2018. године.
Према процени ове рејтинг агенције, очекује се да ће раст БДП-а у 2021. години износити 5,8 процената, што је за 2,2 процентна поена више од претходне прогнозе, a захваљујући очекиваном расту инвестиција, опоравку приватне потрошње, побољшању услова на тржишту рада и опоравку тражње.
Захваљујући мерама фискалне дисциплине Владе Републике Србије, као и мерама фискалне консолидације, Агенција Фич оцењује да ће дефицит опште државе у 2021. години износити 0,3 одсто БДП-а.
Посебно се истиче и посвећеност Владе Републике Србије очувању континуитета актуелне економске политике, као и успешно спровођење мера структурних реформи, што Агенција наводи као кључне факторе за повећање кредитног рејтинга у наредном периоду.
Коментари