Читај ми!

Морамо: Плата за живот, краће радно време и сигурно запослење - прoграм коалиције

Коалиција Морамо представила програм за радна и социјална права на ком је радила Политичка платформа Солидарност.

Програм за радна и социјална права представљен је у понедељак, седмог марта, у Медија центру у Београду. На конференцији за штампу су говорили Биљана Ђорђевић из Не давимо Београд, Милош Баковић Јаџић из Политичке платформе Солидарност и Раде Панић, представник Скупштине Слободне Србије.

Како је навео модератор разговора, представник Политичке платформе Солидарност Марко Милетић, у питању су решења која су могућа нужна за побољшање живота грађана Србије.

Он је додао и да предложена решења захтевају измене појединих закона, али су истовремено утемељена у нашем правном систему и усклађена са бројним директивама ЕУ и конвенцијама Међународне организације рада која је наша земља ратификовала, али их не поштује.

У програм за радна и социјална права су уткана знања и искуства чланова и чланица Солидарности формирана током петнаестогодишњег рада и учешћа у радничким и синдикалним борбама, указао је Милетић.

Милош Баковић Јаџић, портпарол Политичка платформа - Солидарност, је навео да коалиција Морамо предлаже низ мера за побољшање радних и социјалних права у циљу остваривања идеала доброг друштва у чијем фокусу се налазе радни људи. Окоснице програма представљају остваривање сигурности запослења, скраћивања радног времена и плате за живот.

По његовим речима, коалиција Морамо се, између осталог, залаже за то да сви радници и раднице ангажовани на територији Републике Србије имају исти третман и остварују права која проистичу из Закона о раду, без обзира на основ ангажовања и своје порекло; за укидање ПП уговора као непотребних, неуставних и неповољних по раднике; за радикално трансформисање Инспектората рада, у ком треба запослити више људи, са већим платама и овлашћењима према послодавцима, те бољом техничком опремљеношћу; за унапређење здравствених и стандарда безбедности на раду; унапређење бесплатних служби правне помоћи радницама и радницима; враћање одредбе о изнуђеном отказу у Закон о раду и увођење радних судова.

"Морамо донети нови Закон о раду који би био суштински другачији од онога на снази", поентирао је Баковић Јаџић.

Представници покрета Морамо се залажу за то да се Србија придружи међународном тренду скраћивања радног времена, те да се радна седмица скрати на 35 часова. За то, како кажу, има и аргумената и услова.

"Уместо субвенција страним компанијама, држава треба да понуди помоћ предузећима у трансформацији ка краћем радном времену", оценио је Баковић Јаџић.

Коалиција Морамо намерава и да у статистичке показатеље уведе такозвану плату за живот, односно зараду која покрива следеће потребе трочлане породице: храну адекватне калоријске и нутритивне вредности, трошкове за одећу, становање, комуналије, телекомуникације, адекватну здравствену заштиту, образовање, слободно време и културу, трошкове за хигијену и одмор, те дискрециони доходак од 10 одсто укупног дохотка намењен за непредвиђене трошкове домаћинства.

Како је нагласио Баковић Јаџић, плата за живот покрива минимум социјалних и егзистенцијалних потреба радника и радница и представља универзално људско право дефинисано документима Уједињених нација. У Програму за радна и социјална права коалиције Морамо нашло се и подизање минималне цене рада на 300 динара по радном сату, смањење опорезивања минималне зараде и увођење прогресивног опорезивања зарада.

Биљана Ђорђевић из Не давимо Београд је указала на то да основне изазове борбе за достојанствен рад и живот представљају усклађивање живота и рада и питања популационе политике.

"Уместо некаквих мера којима се нама као родитељима даје новац да рађамо зато што нам држава то плаћа, ми сматрамо да је најбоља популациона политика борба за достојанствен рад", изјавила је Ђорђевић, елаборирајући део програма који се тиче усклађивања пословног и приватног живота, са нагласком на усклађивању рада и родитељства, те питање друштвене бриге о деци.

Конкретније, коалиција Морамо ће се залагати за законске реформе у циљу обезбеђивања веће финансијске сигурности за радно ангажоване, као и неактивне труднице и породиље; одсуство са рада за очеве, подршку флексибилном и клизном радном времену за родитеље и друге мере, укључујући стратегију развоја државних вртића. Ове мере, како је појаснила, треба да допринесу успостављању родне равноправности, побољшању положаја жена на тржишту рада и побољшању квалитета живота грађанки и грађана.

Раде Панић, представник Скупштине Слободне Србије, се осврнуо на кршење радних права у здравству за време пандемије, оценивши да је у питању одраз функционисања целокупног друштва. По Панићевим речима, предуслов за примену постојећих добрих норми су слободно тужилаштво и судство, а да би била могућа имплементација мера о којима су говорили Баковић Јаџић и Ђорђевић неопходно је извршити темељне промене. Већина грађана се предала и мисли да ништа није могуће променити, оценио је Панић, али је улога коалиције Морамо да грађанима врати ту наду.

"Једино ова коалиција вам гарантује да ће Србија остати зелена и здрава, да се неће десити ни Рио Тинто, ни копање злата уз употребу цијанида, нити други штетни пројекти и здрава - а здравље је највећа вредност која Србија може да има. Основна идеја водиља економског развоја мора бити задовољан и здрав радник, јер само задовољан радник може да пружи пун допринос раду, размишљати о останку у Србији и остваривању породице", закључио је Панић.

четвртак, 28. новембар 2024.
7° C

Коментари

Bravo
Шта је све (не)дозвољено да се једе када имате повишен холестерол
Krusevac
Преминуо новинар Драган Бабић
Omiljeni režiser
Луис Буњуел – редитељ који нам је показао да ово није најбољи од свих могућих светова
Posle toliko vremena..
Репер Диди најбогатији међу славнима, Ђоковић на 68. месту
Zdravlje
Редовно коришћење аспирина узрокује хиљаде смрти годишње